Yavru Kedi Bakımı Detaylı Rehberi

0
17

 

Yavru Kedi Bakımı Detaylı Rehberi , İlk defa bir kedi sahibi olacaksanız ve sahipleneceğiniz kedi, yavru bir kedi ise bilmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kediler, kendi başlarının çaresine bakabilen hayvanlar olsalar bile bazı durumlarda (Yavru kedinin çok ufak olması veya herhangi bir sakatlık olması) işler size kalabilir.

Yavru Kedi Sahiplenirken Bilinmesi Gerekenler

 

Yavru kedi sahiplenirken bilinmesi gerekenler dediğimizde , Bir yavru kediyi sokaktan sahiplenecekseniz eğer ki, yavru kedinin annesinden bağımsızlaştığına emin olmalısınız. Yavru kedi hala, annesinin himayesi altındaysa ve annesinin bakımına ve beslemesine muhtaçsa, kesinlikle bu yavru kediyi sahiplenmeyin! Yavru kediler, annelerinin sütü ile beslenir ve onların bakımı ile kendilerini sağlıklı tutabilirler. Eğer ki yavru kedinizin annesi gerçekten yoksa veya yavru kedi artık bağımsız bir kedi ise, sahiplenilebilir durumda olabilir. Yavru Kedi Bakımı,

Yavru Kedi Sahiplenmeye Adım Adım

 

Yavru Kedi Bakımı, Yavru kedi sahiplenmeye adım adım , sahiplendiğiniz bir yavru kediyi eve getirdiğiniz anda yapacağınız ilk şey “Kedi çok kirli, yıkamalıyız.” OLMASIN! Yetişkin kedilerin ve özellikle yavru kedilerin yıkanması doğru bir şey değildir. Sahiplendiğiniz kedi eğer ki çok fazla kirliyse, ılık su ve pamuk yardımıyla tüylerini silebilirsiniz.

Yavru kedinizi güzelce kontrol edin. Vücudunun herhangi bir yerinde bir şişlik, yara ve benzeri bir durum var mı? Eğer ki böyle bir durum varsa, yavru kedinizi veteriner hekimine götürmelisiniz.

Yavru kedinize, ev içerisinde sıcak ve temiz bir yer yapın. Yapacağınız bu yer, yavru kedinizin kendisini güvende hissetmesine ve ortama daha çabuk adapte olmasına yardımcı olur.

Yavru kediler doğası gereği, tuvaletlerini kum vb. olan zeminlere yapmaktadırlar. Yavru kedinizin tuvaletini yapabilmesi için, bir kum kutusuna ihtiyacınız vardır. Kum kutusunu, petshop vb. yerlerden temin edebilirsiniz. Fakat bazı yavru kediler, oldukları yere tuvaletlerini yapabilirler. Yavru kedi tuvalet eğitimi ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yavru kedi sahiplenen kişilerin en çok yaptığı hatalardan birisi, yavru kediyi çok fazla sıkboğaz etmektir. Yavru kedinizi sürekli olarak kucağınıza alıp sevmeyin. Yavru kedi ne zaman sizinle ilgilenmek isterse, o zaman ilgi gösterin. İlgi gösterirken de çok sıkıcı davranmayın. Kedileri ve özellikle yavru kedileri sıkboğaz etmek, ilerleyen süreçte hırçın davranmalarına sebep olmaktadır.

Yavru kedinizi asla eliniz veya değer verdiğiniz nesneler (Şarj kablosu vb.) ile oynatmayın! Bu gibi nesneler ile yavru kedinizi oynatırsanız, ilerleyen zamanlarda tüm şarj kablolarınızın kopuk olması oldukça muhtemeldir.

Yavru kedinizin temel ihtiyaçlarını her zaman doğru ve temiz bir şekilde sağlayın. Mama/su kabı mutlaka sağlıklı bir malzemeden yapılmış ve içerisi her zaman temiz olsun. Kalitesiz plastik vb. malzemeleri kesinlikle kullanmayın!

Yavru Kedi Bakımı , Yavru Kedi Ne Yer?

 

Yavru kedi bakımı , yavru kedi ne yer diye düşünüyorsak , Eğer ki yavru kediniz 3 aylıktan daha küçükse ve henüz mama yeme zamanlarına gelmemişse, yapacağınız en iyi şey veteriner hekimine danışmak. Çoğunlukla bu kadar ufak olan kediler için, anne sütü yerine geçen toz mamalar verilmektedir. Bu toz mamalar ile yavru kedilerin beslenmesi sağlanır. Eğer ki yavru kediniz 3 aylıktan daha büyükse, junior mama olarak geçen mamalar ile beslenmesi sağlanır. Kaliteli mama tercih etmek, yavru kedinizin sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 

Yavru kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir dediğimizde ,Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bazı yavru kediler bulundukları yere tuvaletlerini yapabilirler. Yavru kedinize tuvalet eğitimini bu şekilde adım adım öğretebilirsiniz.

  • İlk olarak yavru kedinizi kum kutusu içerisine koyun. İçerisinden çıkmak istese bile tekrar geri koyun.
  • Daha sonrasında ise, yavru kedinizin patilerini kuma sürtün.
  • Birkaç dakika bunu tekrarlayın fakat yavru kedinizi mümkün oldukça sıkmayın.
  • Bu işlemi birkaç gün boyunca günde 2-3 dakikalık sürelerle tekrarlayın.
  • Birkaç gün içerisinde duruma bağlı olarak, tuvalet eğitimini almış olacaktır.

Kediler Hakkında başka makalelerimiz için lütfen tıklayınız

Kediler hakkında videolar izlemek isterseniz ise www.dailymotion.com üzerinden bir çok kedi videosu bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz