Yavru Hamster Bakımı

0
9

Hamster sahiplenecek veya hamsterı doğum yapacak olan kişilerin, yavru hamsterın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için yavru hamster bakımı ile ilgili bilgileri öğrenmeniz faydalı olacaktır. Hamsterlarda gebelik süresi ortalama olarak 16 gündür. Hamsterlar 2 ile 15 arasında yavru doğurabilirler. Yavrular çok küçük ve tüysüz olarak dünyaya gelirler.

Öneri

Doğacak olan yavruların sağlıklı olabilmesi için, gebe olacak hamsterın en az 3-4 aylık olması önerilmektedir. Çok daha erken zamanlarda gebe kalan hamster yavrularının ölü veya sakat doğma olasılığı yüksektir.

Hamsterlarda doğum sonrasında anne ile yavru arasındaki göbek bağı kendiliğinden kopmaktadır. Anne tüysüz olarak doğan yavrularını yalayarak temizler. Doğum sonrasında ki ilk 1 hafta boyunca kafese veya yavrulara yaklaşmamanız, en doğrusu olacaktır. Bu süreç içerisinde yalnızca anne hamstera yem vermek için kafese girmelisiniz. Doğumdan sonra kafes içerisinde temizlik yapmak iyi değildir. Bu süreç içerisinde annenin kesinlikle aç kalmaması gerekmektedir. Gerekirse, anneye ek besinler verilmelidir.

Yavru Hamster Bakımı Doğumdan İtibaren

Yeni doğan yavruların, gözleri ve kulakları kapalıdır. Doğumdan sonra ortalama 4-5 gün içerisinde kulakları, 12-15 gün içerisinde de gözeri açılır. Yavrular doğumdan itibaren annelerini emmeye başlayacaktır. Yavru hamsterlar doğumdan sonra yaklaşık olarak 3-4 haftalıkken anne sütünden kesilirler ve normal bir şekilde beslenmeye başlarlar. Bu süreç içerisinde 10.günden itibaren anne sütünün haricinde ilave besinler ile de beslenebilmektedir. İlk doğum sürecinden itibaren, hamsterların yaşadıkları ortamın hijyenik ve güvenilir olması gerekmektedir. Hamsterlar, dış ortamda bulunan mikroplardan etkilenebilmektedir. Hamsterlar 6.haftaya geldiklerinde ise ergenlik dönemine girerler. Genellikle 6.haftaya gelmiş olan hamsterlar çiftleşmeye hazır olurlar.

Yeterince büyüyen hamsterınıza nasıl bakacağınızı burada yer alan yazımızda öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz