Sibirya Hamster Genel Özellikleri

0
20

Sibirya hamster diğer birkaç adı ile şu şekilde de bilinmektedir; Rus cüce hamster ve kış beyazı.

Bu tür ilk olarak 1770 yılında Rusya’nın kuzey bölgesinde Sibirya’da ortaya çıkmış ve sonradan 1960’lı yıllarda Almanya’da laboratuvar hayvanı olarak üretilmiştir. Daha sonra 1970’li yıllarda İngiltere’de Sibirya hamster cinsini aynı amaçlar ile kullanmış daha sonra sempati kazanarak evcilleştirilmiştir.

Avrupa ve Amerika bölgesinde oldukça yaygın olarak evlerde beslenilmektedir. Sibirya hamster türü doğada 12 ay hayatta kalmaktadır, kafes içerisinde ise aldığı yem, ilgi ve sağlık durumuna göre iki yıla kadar yaşamaktadır.

Sibirya Hamster
Sibirya Hamster

Sibirya Hamster Özellikleri

Vücut ağırlıkları 30gr uzunlukları ise 8cm’e kadar çıkmaktadır. Göz renkleri siyah ve yuvarlaktır. Tüy renkleri inci, safir ve gri renktedir. Bu türde de Çin Hamster türünde olduğu gibi sırtında siyah bir çizgi görülmektedir. Sibirya hamsterinı diğer türlerden en çok ayıran özelliği ise Sibirya Hamster’lerinin ayakları tüylüdür.

Diğer bir en önemli ayırt edici özelliği ise kış aylarına girerken tüyleri renk değiştirip beyaza dönmektedir. Bu sebeple Kış Beyazı adını da almaktadır.

Sibirya hamsteri kazmayı çok sever yerin bir metre altına kadar tüneller kazabilmektedir. Bu sebeple evcil olarak sahipleneceğiniz Sibirya Hamster’i için içerisinde tüneller bulunan kafes tiplerinden seçmeniz en iyisi olacaktır. Kafes içerisinde zemin olarak toprak kullanabilirsiniz. Kafes içerisinde hamsterinizin enerjisini atabilmesi için hamster çarkı ve oyun tüneli mutlaka bulunmalıdır. Hamsterler karanlık alanlarda uyumayı sevdiği için kafes içerisinde hamster yuvası mutlaka bulundurmalısınız. Sibirya Hamsteri kemirmeyi oldukça sevdiği için kafes içerisine doğal tahtalar koyabilirsiniz. Hamsteriniz bu tahtaları parçalamaya başladıktan sonra kıymık batması ihtimaline karşı devamlı değiştirmelisiniz.

Sibirya Hamster İçin Uyarı!

Sibirya Hamster
Sibirya Hamster

Sibirya Hamsteri beslerken ve yem seçiminde en dikkat edilmesi gereken konu şekerdir. Diyabet hastalığı genlerinde bulunduğu için yem seçiminde oldukça seçici olmalısınız. Havuç bu tür tarafından çok fazla sevilse de en hafta içerisinde en fazla bir kere vermelisiniz. Ayrıca evcil hayvanınızın yemekten keyif aldığı diğer meyveleri de haftada 1-2 kereden fazla vermemelisiniz. Uzak durmanız gereken diğer bir yem ise bademdir içerdiği asitten dolayı evcil hayvanınızı zehirleyebilir.

Sibirya Hamsterınız için doğal yem tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz