Roborovski Hamster

0
14

Roborovski hamster, diğer bir adıyla çöl hamsterı veya robo cüce hamster olarak ta bilinmektedir. Phodopus (Kemiriciler) cinsindeki üç hamster türünden en küçüğü olarak bilinir. Orta Asya çöllerinde yaşamlarını sürdürürler.

Roborovski hamster
Roborovski hamster, ortalama olarak 3 yıl kadar yaşamaktadırlar. Bu süre tabii ki, iyi şartlar ile daha da uzatılabilmektedir.

Roborovski Hamster Özellikleri

Roborovski hamsterları ortalama olarak 3 yıl kadar yaşamaktadırlar. Bu süre tabii ki, iyi şartlar ile daha da uzatılabilmektedir.

Doğdukları esnada ortalama 2 santimetreden daha kısa ve yetişkinlik yaşlarında da 4.5 ile 5 santim aralığında boya sahip olurlar. Ortalama olarak 20 ile 25 gram ağırlığa sahiptirler.

Tüy yapısı olarak, sırt kısmında açık kahverengi, karın bölgesinde ise beyazdır. Bu kürk yapısı, onun çöl ortamında daha kolay bir şekilde yaşamasını sağlamaktadır. Göz çevresinde ise geniş bir beyazlık bulunmaktadır. Roborovski hamsterlarının, beyaz yüzlü bir türü de bulunmaktadır fakat bu türe oldukça az rastlanılır.

Roborovski Hamsterları çok fazla dost canlısı değildir. Ele alınmaktan veya evcilleştirilmekten pek hoşlanmazlar. Sevdiği bir yiyecek ve biraz sabır ile ele alıştırmak mümkün olabilir.

Eğlence!

Bu minik dostlarımız, hareket etmekten ve eğlenmekten çok hoşlanırlar. Kafeslerinin içerisinde yer alan oyuncaklar ve tüneller onları çok mutlu edecektir. Ayrıca Roborovski hamsterları için büyük bir kafes seçmeniz gerekecektir. Seçmeniz gereken büyük kafes içerisinde, minik dostumuzun saklanabileceği, koşabileceği ve oyun oynayabileceği yerler olması gerekmektedir. Eğlenceli olabilecek bir kafese nasıl sahip olabileceğinizi, burada yer alan yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Roborovski Hamster cinsi dostlarımızı ülkemizde bulmak oldukça zor olabilmektedir. Herhangi bir petshopta denk gelmeyeceğiniz bu dostlarımıza, yetiştiriciler ile görüşerek ulaşmanız mümkün olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz