Muhabbet Kuşu,Jumbo Muhabbet Kuşu Ve Yavru Muhabbet Kuşu

0
5

Muhabbet kuşu, anavatanı Avustralya olan papağan familyasından bir kuş türüdür. Papağan cinslerine göre daha küçük boyutlarda olan muhabbet kuşları mavi, yeşil ve sarı ağırlıklı canlı ve parlak renkleri ile çok hoş bir görünüme sahiptirler. Papağanlar kadar net olmasa da konuşabilen kuşlar olduğundan muhabbet kuşu adını almışlardır. Muhabbet kuşları ortalama 18 santimetre boyunda ve 40 gram ağırlığındadır. Doğal yaşam alanlarında çalılık, çimenlik ve açık ormanlık alanlarda sürü halinde yaşarlar. Evcil olarak en çok tercih edilen kafes kuşlarından biri de muhabbet kuşudur. Yavru muhabbet kuşu olarak sahiplenilen kuşlar ev ortamında yetiştirilerek eğitilebiliyor. İnsanlara kolayca alışan ve uyum sağlayan bu kuş türü, canlı renk kombinasyonu ve cıvıl cıvıl ses tonu ile tercih edilir.

Muhabbet Kuşu Sesi

Muhabbet kuşu sesi insana enerji veren cıvıl cıvıl bir tondadır. Evde beslemek için en çok tercih edilen tür olan jumbo muhabbet kuşu, 1700 kelimeye kadar öğrenebilen bir türdür. İnsana huzur veren muhabbet kuşu sesi öğrendiği kelimeler ile konuşmaya başladığında çok hoş bir seremoni oluşur. Yavru muhabbet kuşu olarak evinizde bakmaya başladığınız kuşa kelimeleri ödül sistemi ile öğretebilirsiniz. Öğretmek istediğiniz kelimeyi sürekli tekrarlayıp kuşunuz bu sesleri söylemeye başladığında ödül mamaları ile besleyebilirsiniz. Böylece kuş konuştuğunda ödül alacağını öğrenerek konuşma yeteneğini geliştirir. Muhabbet kuşu sesi insanlara doğal bir ortam hissi vererek rahatlama sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Ne Yer

Muhabbet kuşu için özel olarak üretilen kuş yemleri günlük besin ihtiyaçlarını karşılayacak değerler ile hazırlanan karışımlardır. Muhabbet kuşlarının günlük beslenme ihtiyacını karşılayan bu yemlerin içeriğinde, sarı darı, akdarı, kırmızı darı, siyah darı, aspur, keten tohumu, yulaf gibi yağlı tohum ve tahıllar bulunur. Bu özel karışım muhabbet kuşu yemlerinin yanında besin çeşitliliği için sebze ve meyveler de verebilirsiniz. Marul, ıspanak, bezelye, semizotu, havuç, turp, brokoli gibi sebzeler ile elma, armut, muz gibi meyveler de verebilirsiniz. Ayrıca dal darı adı verilen kafese asılan yemleri de çok severler. Besin çeşitliliği ile beslediğinizde kuşun tüyleri daha canlı ve parlak olur. Ayrıca daha enerjik olurlar ve daha çok konuşurlar.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşu eğitimi sabır ve ilgi isteyen bir konudur. Muhabbet kuşunun size alışmasını ve konuşmasını istiyorsanız onunla vakit geçirmeniz gerekir. Öncelikle kuş evinize geldiğinde en az bir hafta kadar eğitim vermeye çalışmadan bekleyin. Zira evinize ve size bir süre alışması gerekecektir. Muhabbet kuşunun kafesini oturma odanızda sürekli oturduğunuz yere yakın olarak pencereden ve televizyondan uzak bir noktaya yerleştirin. Böylece dikkat alanı daha çok sizde olacaktır. Gün içerisinde onunla konuşun ya da ona kitap okuyun. Sonra yavaş yavaş ödül mamaları ile eğitime başlayın. Bu konuda en iyi ödül besini dal darı olacaktır. Muhabbet kuşları bu besini çok sever ve sizinle vakit geçirip ses çıkardığınızda verdiğiniz ödüle alışacaktır. Bu durum size yaklaşmasına ve konuşmasına oldukça yardımcı olur. Muhabbet kuşları hassas kuşlardır. Çabuk küserler ve bunalıma girerler. Bu nedenle güneş almayan bir odada yalnız bırakmanız ya da kalabalık misafir geldiğinde kuşa özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz