Köpek Cinsleri ve Evde Beslenebilen Köpek Türleri

0
23

Köpek Cinsleri ve Köpek Türleri , Köpekler hayatta sahip olabileceğimiz en samimi dostlarımızdandır. Kimimiz evinde, kimimiz bahçesinde bakımını üstlendiğimiz bu canlılarla aramızda inanılmaz güçlü bir bağ vardır. Bazen sokakta sadece bir defa gördüğümüz sevimli dostlarımızla bile bir ömürlük bağ kurmak mümkündür. Peki köpek türleri nelerdir? Her köpeğin cinsi aynı mıdır? Diyecek olursanız birçok köpek türü vardır. Biz bu yazımızda size en çok bilinen ve evcil olarak nitelendirebileceğimiz köpek çeşitlerini derledik.

Köpek Türleri Ve Cinsleri

Bir çok Tür ve Cins olmasına rağmen bugün sadece belli bir miktarini inceleyeceğiz.

GOLDEN RETRİEVER IRKI

Neredeyse hepimizin bildiği bu köpek ırkı, sevecen, güvenilir ve eğitilmeye müsait, uysal özellikleriyle bilinir. Öncelikle İskoçya’da çıkmış olsa da şu an tüm dünyada yaygınca bilinen bir ırk haline gelmiştir. Aile içerisinde yetiştirilmeye uygun yapısından dolayı daha çok ev köpeği olarak bilinir. Sarı ya da krem tonlarında düz ya da az dalgalı tüylere sahip bu cins köpeklerle anlaşmak kolaydır. Uyumlu ve sevecen yapısından dolayı evcil olarak bilinen golden köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10-13 sene arasında değişir. İyi bir oyun arkadaşı olan bu cinsin aynı zamanda çocuklarla da arası çok iyidir. Bu yüzden evde beslenebilen köpek türlerinin başında golden retriever ırkı gelir.

CHOW CHOW IRKI

Halk arasında Çin Aslanı olarak bilinen bu ırk tam bir aile köpeğidir. Siyah dilleriyle bilinen bu köpekler ilk defa görenler için şaşkınlık yaratsa da oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir. Boyları ortalama 45-50 cmdir. Bunun yanında çok hareketli olmayan, uysal bazense çok inatçı olan bu ırk evde bakılabilmesi mümkün olan canlılar arasındadır. Ortalama yaşam süreleri 10 ile 13 arasında değişir. Ev yaşamına kolayca adapte olabildikleri için en çok evde bakılan köpek ırkları arasında yerini alır.

BULLDOG IRKI

Oyuncu bir ırk oluşuyla bilinen bu tür, uysal ve dost canlısı özellikleriyle tanınır. Uysal yapısından dolayı evde bakılmaya oldukça uygundur. Küçük boylarına rağmen cüsseli canlılardır. En güçlü köpekler kategorisinde yer alan bu tür bu sebepten bekçilik görevini üstlenebilir. Sinirli surat yapısına sahip bu köpekler ev içinde oldukça oyuncu ve uysal, sevecen oluşlarıyla bilinir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz