Japon Balığı Bakımı , Japon Balığı Türleri Ve Japon Balığı Çeşitleri

0
17

Japon Balığı Bakımı , Japon Balığı Türleri Ve Japon Balığı Çeşitleri , Oldukça sevimli canlılar olan japon balıkları akvaryumda bakmak için en çok tercih edilen balık türlerindendir. Sazangiller familyasına ait bu canlılar soğuk suda yaşar. Bilinenin aksine zeki hayvanlardır.  Ortalama yaşam süreleri yaklaşık 5 sene olarak bilinir. Dünya ülkelerinde ‘’altın balık’’ olarak bilinen bu balığın kökeni milattan sonra 2.yüzyıla kadar dayanmaktadır.

JAPON BALIĞI BAKIMI , JAPON BALIĞI TÜRLERİ VE JAPON BALIĞI ÇEŞİTLERİ

Japon balıklarında cinsiyet ayrımı yaparken kuyruğuna bakılır. Erkek japon balıklarının kuyrukları dişilere göre daha uzundur. Dişi japon balıkların karınları daha şişkindir. Japon balıklarının midesi yoktur. Açlık veya tokluk hisleri olmadığı için dikkatli beslenmesi gerekir. Yem ile beslenen canlılardır. Ne kadar güçlü olarak nitelendirilseler de yaşam süreleri ne kadar iyi bakıldıklarıyla doğru orantılıdır. Suyunu, kumunu sık sık değiştirmeli ve suyun sıcaklık derecelerine dikkat edilmelidir.

JAPON BALIĞI FİYATLARI

Japon balığı sahiplenmek için çok yüksek bütçelere sahip olmaya gerek yoktur. Japon balığı fiyatları türüne göre fiyat aralıkları 1 tl ile 15 tl arasında değişiklik gösterir. Bunun yanında yemi, kumu ve akvaryumu için de ekstra bir ücret ödemek gerekir.

JAPON BALIĞI ÇEŞİTLERİ

Japon balığının sayılamayacak kadar çok çeşidi vardır. En çok bilinen ve tercih edilenler ise aşağıdaki gibidir.,

YAYGIN JAPON BALIĞI

Güney Doğu Asya’ya ait olan bu balık türü Çinde üretilmektedir. Bakılma durumuna göre yaklaşık 10 kilograma kadar çıkabilen ve yaklaşık 45 cm uzunluğa sahip japon balığı türüdür. Doğada her yerde yaşamını sürdürebilirler fakat iyi muhafaza edilmediklerinde yaşam süreleri oldukça azdır.

COMET JAPON BALIĞI

Halk arasında kuyruklu yıldız balığı olarak bilinen bu tür sarı- turuncu renge sahiptir. Ortalama ömürleri en az 3 yıl en fazla da 14 yıl olarak bilinir. En fazla 30 cm’ye kadar uzayabilen bu balıklar beslenme sırasında biraz agresifleşebilir. Akvaryum sıcaklığı 15-22 derece arasında olmalıdır.

İNCİ GÖVDE JAPON BALIĞI

Süslü akvaryum balığı çeşidi olarak bilinir. Yaygın  olarak bakılan ve sevilen bir tür olan bu balık düz bir sırta fakat şişkin bir karına sahiptir. 10 cm’ye kadar uzayabilen bu balığın vücut rengi kırmızı, beyaz ve kahverengi renk karışımlarından oluşur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz