Hamsterlarda Beslenme Programı

0
16

Hamsterlarda Beslenme Programı

Hamsterlarda beslenme, gündelik besin tüketimlerini yapacakları zaman çok dikkatli bir şekilde yapması gerekmektedir. Hamsterlar çok iştahlı hayvanlar oldukları için, tüketecekleri besinler ile çok kolay bir şekilde kilo alabilirler. Hamsterlar hem etçil, hem de otçul yani omnivor hayvanlardır. Laboratuvar hayvanları için hazırlanmış olan pelet yemlerden 10 gram (Günlük) vermek yeterli olacaktır. Su ihtiyaçları ise 8 ile 10ml (Günlük) arasındadır. Su sürekli olarak temiz, taze ve plastik olmayan cisimler içerisinde verilmelidir.

Temel Beslenme

Hamsterlara, hububat lapaları ile beraber protein içerikli olan (et, yumurta ve benzeri) kırıntılar, artıklar ve yeşil gıdalar verilir. Büyüme çağında olan hamsterlar için %14 ile %17 arasında ham proteinli yemler yeterli olmaktadır. Ergin olan hamsterlarda ise, soya ve kuru yoncadan oluşan %18 ham protein, %8 selüloz ve %3.7 yağ içeren bir rasyonla daha iyi bir yaşama performansı ve döl verimi sağlanmaktadır.

Hamsterlar, yüz yanak yanlarında bulunan ceplerde yiyecekleri biriktirebilirler. Bu yüzden onlara zarar vermemek için, yulaf ve benzeri yiyecekler bütün olarak verilmemelidir. En ideal ve iyi olan, ticari pelet yemlerdir. En başta belirttiğimiz gibi, hamsterlara yağsız yiyecekler verilmelidir. Böylelikle aşırı kilo almaları engellenmiş olur.

Hamsterlar için zararlı olabilecek bazı yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler hamsterinize ciddi zararlar verebilir. Hamsterlar için zararlı olan besinlere, burada yer alan yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Beslenme Programı İçin İdeal Yiyeceklerden Bazıları

Hamsterlarda beslenme programı oluşturacaklar aşağıda yer alan besin ve benzeri besinleri kullanabilirler.

Brokoli

Hamsterlar brokoliye bayılırlar. 2 günde bir defa çiğ olacak şekilde verebilirsiniz.

Salatalık

Aynı şekilde hamsterlar salatayı katır kutur yemeye bayılırlar. Belirli aralıklarla verebilirsiniz.

Marul

Aman dikkat! Marul, hamsterları ishal yapmaktadır. Minik dostunuz ishal olduğu zamanlarda çok fazla su kaybedebilir. Marulun haftada 1 defa az miktar verilmesi yeterlidir.

Havuç

Hamsterinizin dişleri için oldukça yararlıdır. 2 günde bir defa verebilirsiniz.

Elma

Elmayı da çok fazla severler. 3 günde bir verilebilir.

Kiraz

Kirazı da çok fazla severler. Ancak Dikkat! Kiraz’ın çekirdeğini mutlaka çıkartın.

Roka

Özellikle hamsterinizin hastalandığı zamanlarda veriniz. Hastalıkları için oldukça yararlıdır. Hamster hastalık belirtileri ve tedavileri ile ilgili yazımıza, buradan ulaşabilirsiniz.

Fasulye

Kendiniz için hazırladığınız fasulyeyi asla ama asla minik dostunuza vermeyin. Hamsterlara yağsız, tuzsuz ve haşlanmış bir şekilde verilmelidir.

Ve benzeri birçok gıdayı hamsteriniza verebilmeniz mümkündür fakat bir yiyeceği hamsteriniza vermeden önce mutlaka zararlı olup olmadığını araştırınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz