Hamster Yıkanır Mı?

0
15

Hamster Yıkanır Mı? Hamsterlar doğaları gereği temiz hayvanlardır. Kediler gibi hamsterları da sık sık kendilerini temizlerken görmeniz mümkündür. Kendileri için yaptıkları bu temizlik, onların temiz hissetmesi, temiz görünmesi ve temiz kokmaları için yeterlidir. Buradan da anlayacağınız gibi, hamsterları su veya başka bir yöntem ile temizlemeniz gerekmez.

Hamster Yıkanır mı?

Hamsterları su ile yıkayarak, hamsterların tüylerinin üzerinde bulunan ve tüylerini korumaya yarayan yağları yok edebilirsiniz. Hamsterlar çok narin yapılı hayvanlar oldukları için çok kolay bir şekilde nezle olabilmektedirler. Nezle, biz insanlar için basit bir hastalık gibi görünse de hamsterlar için ölümcül tehlikeleri olan bir hastalıktır. Bu nedenle zorda kalmadığınız sürece, hamsterları yıkamamanız gerektiğini bir kere daha şiddetle vurgulamak isteriz. Peki ya;

Hamsterım Kirlendiği Zaman Ne Yapmalıyım?

Zaman zaman hamsterınızın tüylerinin yeterince temiz olmadığını fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlar tamamen normaldir ve nasıl temizleyeceğim diye panik yapmanıza gerek yoktur. Dediğimiz gibi, hamsterlar kendilerini temizleyen hayvanlar oldukları için, tüyleri üzerinde bulunan kirleri er ya da geç temizleyeceklerdir. Fakat bazı hamster dostlarımız, kendilerini temizlerken tozlardan yardım almayı sever veya isterler. Bu gibi durumlarda hamsterlar için özel olarak üretilen tozlardan satın alıp, yuvasına yerleştirebilir ve minik dostunuzun yeni toz banyosunu deneyip denemeyeceğini görebilirsiniz.

Hamsterlar için satın alacağınız tozun, hamsterınıza zarar verecek maddeler içermediğinden ve kesinlikle kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olun! Aksi takdirde hamsterınızın gözlerinde ve minik bedeninde tahriş yaratabilir. Ayrıca unutmamalısınız ki, toz banyosu her hamster için uygun ve ilgi çekici olmayabilir.

Hamsterım Kendini Temizlemiyorsa Ne Yapmalıyım?

İlk başta da belirttiğimiz gibi, hamsterlar doğası gereği kendilerini temizleme içgüdüsü olan hayvanlardır. Eğer ki hamsterınız kendini 24 saatten fazla bir süredir temizlemiyorsa ortada bir sıkıntı var demektir. Böyle bir durumda hamsterınızı veteriner hekime götürmek minik dostunuz ve sizin için en iyisi olabilir.

Hamster bakımı ile ilgili daha fazla öneri için, burada yer alan yazımıza bakabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz