Neden Bazı Dönemlerde Hamster Yavrularını Yiyor ?

0
21

Neden Bazı Dönemlerde Hamster Yavrularını Yiyor? Hamsterlar, günlerini tekerleklerde,koşarak ve yüzlerini peletle doldurarak geçiren sevimli, ufak boyutlu evcil hayvanlar olarak bilinir . Bu özellikler, bu kabarık arkadaşlardan birine sahip olmak için önemli bir çekim olsa da, görünüşleri kadar sıcak ve sevimli olmayan ilkel anlara sahip olabilirler. Böyle bir an … şey, bazen yavrularını yemekten bahsediyorum. İster ilk elden gördün mü, isterse gizemli bir şekilde kaybolan hamster yavruları, deneyim üzücü ve kafa karıştırıcı. Bu şok edici davranışın ortaya çıkmasının birkaç nedeni ve ayrıca ilk etapta gerçekleşmesini önlemenin yolları vardır.

Normal Hamster Yavrulama Aşamaları

Dişi hamster , bebeklerinin gelişini tahmin ederek bir yuva hazırlamaya başlayacaktır . Bir hamster sadece yaklaşık üç hafta hamile ve hamster hamile olduğunu bilmiyorsan, bir gecede bir hamster yuvasında 20 bebek görünebilir. Hamsterlar, yavruları için rahat bir yuva yapmak için yumuşak malzeme kullanacak ve genellikle dokular, kağıt havlular, rendelenmiş kağıt ve kafes substrattan faydalanacaktır . Bazen yiyecekler yuva içinde veya çevresinde bile tutulur.

yeni doğan hamster - 
Neden Bazı Dönemlerde Hamster Yavrularını Yiyor?
Alexander Ruiz / Getty Images

Normal Hamster Diyeti

Hamsterlar hamile ve emzirdikleri zaman daha fazla yiyecektir , ancak aksi takdirde diyetleri sanki normal değilmiş gibi kalacaktır. Tohumlar, meyveler, sebzeler ve topaklar hamilelik sırasında hamster diyetinde kalır. Ara sıra farklı yemler uygundur, ancak su her zaman mevcut olmalıdır.


Neden Bazı Dönemlerde Hamster Yavrularını Yiyor?

Bir hamster, normalden biraz daha fazla yiyecek yerleştirerek ve normal bir doğum için hazırlamışsa, bir hamsterın kendi bebeğini öldürüp yiyeceğini görmek özellikle şaşırtıcı olabilir. Ancak bunun olmamasının nedeni yiyecek eksikliği olsa da, bir hamsterın bebeklerini yiyebilmesinin birkaç nedeni daha vardır.

  • Stres : Bebeği olan herkes stresli bir anne hamster ile ilişki kurabilir. Hamile olmak, doğum yapmak, hemşirelik yapmak ve birden fazla bebeğe bakmak, bir hamster da dahil olmak üzere herkes için çok streslidir. Bir hamster aşırı stresli hissediyorsa, bebeklerini yiyebilir. Gençlerine bakmak, ne yazık ki bebeklerini öldürüp yiyebileceğinden daha fazla gibi hissedebilir. Bu, genç hamster annelerinde veya gün boyunca anneyi çok fazla rahatsız ediyorsanız daha olası olabilir.
  • Korku : Birçok türün annelerinin gençlerini korumak istemeleri normaldir ve hamsterlar da istisna değildir. Ancak hamsterlar korktuğunda veya korktuğunda, bu duygu kendi gençlerini öldürmeye ve yemeye neden olabilir. Hamsterınızın korktuğu bir kişi gibi tehditler, diğer evcil hayvanlar, yüksek sesler ve küçük bir hamster için korkutucu olan diğer şeyler, bebeklerini yemesine neden olabilir.
  • Koku : Bir anne hamster gençleri için temizlik ve bakım için çok zaman harcıyor. Her bebekte kalan koku annenin gençleri tanımasına yardımcı olur. Bir insanın kokusu gibi yeni bir koku bebeklerde bulunursa, annenin kafası karışabilir ve kendi bebeklerini tanımayabilir. Daha sonra algılanan sahtekârı öldürebilir ve tüketebilir, çünkü bebeğin kokusu değişmiştir.
  • Gıda eksikliği : Bir hamsterın kendi bebeklerini yemesinin belki de en belirgin nedeni yiyecek eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Hamile veya emziren herhangi bir hayvan, vücudunda normalde yavrularına sağlayacağından daha fazla enerji kullanır. Bu nedenle, daha fazla yiyecek gereklidir . Hamster sadece aç olabilir veya yiyecek eksikliği bebeğini sağlayamama korkusu ile sonuçlanabilir.
  • Tüm bebeklere bakamama : Bir anne yeni yavru çöpüyle boğulmuş gibi hissediyorsa, özellikle de daha büyük bir çöpse, tüm bebeklere bakamayacağına ve onları yiyemediğine karar verebilir. Annesi bunu yapmak, bebeklerin geri kalanı için hayatta kalmasına yardımcı olmak için iyi bir şey yapsa da, yapacak bir şey gibi görünmüyor.

Bir Hamster’ın Yavrularını Yemekten Nasıl Korunur?

Bir hamsterın bebeklerini yemesini önlemeye yardımcı olmanın birkaç kolay yolu vardır.

  • İşleri sakin ve sessiz tutun : Hamster’ınızın yavrularını yuvalaması ve bakımı için sakin ve sessiz bir yer oluşturduğunuzdan emin olun . Bu, çocukları ve diğer evcil hayvanları hamsterınızın bulunduğu odadan uzak tutmak, hamsterinizi rahatsız etmemek için sesi evinizde tutmak ve algılanan tehditleri veya stresi görmeyecek şekilde kafesi bile kaplamak anlamına gelebilir.
  • Bebekleri kontrol edin, ancak onlara dokunmayın : Bebeklere göz atmak iyidir, ancak hayatlarının en azından ilk haftası için mümkün olduğunca yalnız bırakmalısınız. Bebeklere çıplak elle dokunmayın ve mümkünse onları hareket ettirmekten kaçının.
  • Bol miktarda yiyecek sağlayın : Bu açık olabilir, ancak hamsterınızın gençlerine bakarken fazlasıyla yiyecek olduğundan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz