Hamster Türleri Nelerdir ?

0
15

Bir hamsterın sizin ve aileniz için doğru evcil hayvan olup olmadığına karar verirken dikkate almanız gereken bir dizi önemli faktör vardır . Buda Hamster Türleri yani Hamster Cinsleri ‘dir.

hamster türleri

Bir çok hamster çeşidi vardır ve çeşitliliğe bağlı olarak karakteristik ve görünüm bakımından farklılık gösterirler . Tüm hamsterlar aynı kullanım ömrüne sahip olsa da ve çok benzer bakım gerektirse de, sizin için en uygun hamster’ı (veya hamsterları) seçtiğinizden emin olun.Hamster almadan önce bakmanız gerekicektir.

Hamster Türleri , Çeşitleri

Bu hamsterlar tipik olarak evcil hayvan mağazalarında satılan en yaygın üç hamster türüdür. Farklı hamster türleri asla bir arada tutulmamalıdır. Olgun dişiler ve erkekler birbirlerine karşı agresif olma eğiliminde olduklarından, evcil hayvan hamsterleri genellikle tek başlarına barındırılır. Bir kafeste birden fazla hamster seçmeyi tercih ederseniz, hamsterın cinsiyetini belirlediğinizden ve yalnızca bir cinsiyet hedeflediğinizden emin olun.

Bir kafeste erkek ve dişi varsa, muhtemelen yakında hamster bebekleriniz olacaktır.

hamster

Hamster Cinslerinden Suriyeli Hamster

Evcil hayvan olarak tutulan en yaygın türdür. Bunlar ayrı bir kafese tutulmalıdır (birlikte tutulursa savaş ortaya çıkacaktır). Oldukça uysal ve bakımı kolay olabilirler.


Hamster Cinsi Gonzales hamster

( Campbell ve kış beyaz Rus hamster , Roborovski hamster) daha sosyaldir ve muhtemelen aynı türün diğerleriyle daha iyi korunurlar, ancak genç yaşta bir çift olarak tanıtılmalıdırlar. Hızlı ve çevik, bakımı biraz daha zordur.

Hamster Cinsi Çin Hamsterı

gonzales hamsterlarına benzer, ancak gerçek bir gonzales hamster değildir. Bazen diğer Çin hamsterlarıyla anlaşırlar, ancak çoğu zaman pek onlarla arkadaş olma yanlısı değildir. Bu tip oldukça bakımı kolay olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda çok hızlı ve çeviktir.

 

hamster türü

Farklı hamster çeşitlerinin beklenen ömürleri biraz farklıdır, ancak tüm çeşitlerin yaklaşık 2 yıl yaşadığı görülmektedir.

Suriye Hamster: 2 ila 3 yıl
Gonzales Campbell Rus Hamster: 1.5 ila 2 yıl
Gonzales Kış Beyaz Rus Hamster : 1.5 ila 2 yıl
Roborovski Hamster : 3 ila 3,5 yıl
Çin Hamsterları: 2.5 ila 3 yıl

Hamster Türleri Boyut ve Yaşam Alanı

Farklı hamster çeşitleri oldukça önemli bir fiziksel boyut aralığına sahiptir. Hamster’ınızın ne kadar büyük büyümesi beklendiğinden emin olun ve hamster boyutunuza uygun bir hamster habitatına sahip olun.

Suriye Hamster: 15-20cm olabilirler
Gonzales Campbells Rus Hamster: 10cm
Gonzales Kış Beyaz Rus Hamster: 8-10cm
Roborovski Hamster: yaklaşık 5cm
Çin Hamsterları: yaklaşık 10 cm  - ve diğer hamsterlerin aksine, dikkat çekici bir kuyruğu var.

Yeterince büyük, güvenli ve temizlenmesi kolay bir kafes yada bakım alanı seçmeniz gerekecektir. Ne yazık ki, evcil hayvan dükkanında bulacağınız standart kafesler, hamster çeşitleri ile ilgili olarak “tek beden herkese uyar” değildir. Bir Suriye hamster bir Çin hamsteri için farklı bi kafes gerekecektir.

Herhangi bir sorunuzda bilgi@hamsterbakimi.com Maili üzerinden ulaşım sağlıyabilirsiniz.

Merak ettiğiniz hamster videoları için www.youtube.com üzerinden yada sitemizde paylaşılan videolardan izleyebilirsiniz.