Hamster Nasıl Beslenir?

0
8

Hamsterların beslenme düzenlerini ve vereceğiniz besinlerin kalite düzeylerini iyi şekilde belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. Hamsterlar, çabuk kilo alabilen ve tembelleşebilen hayvanlar oldukları için, düzgün beslenmeleri ve hareketli olmaları, onların sağlıkları açısından oldukça önem taşımaktadır. Yağlı, şekerli ve benzeri yiyecekler, hamsterınıza oldukça zarar verecektir. Hamster nasıl beslenir? Hamsterlar için gerekli protein besinleri nelerdir? Bunları inceleyelim.

Hamster nasıl beslenir
Hamster nasıl beslenir

Temel Besinler

Hamster nasıl beslenir? Hamsterınıza haftada 2-3 defa ıspanak, mavi lahana, havuç, elma, patates gibi yiyecekleri verebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış tavuk, yağsız sade yoğurt, balık, yağsız beyaz peynir, pişmiş yumurtanın sarısı gibi yiyecekleri severek tüketirler. Bu yiyecekler ile hamsterınızın sağlıklı ve kaliteli bir şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca su, her canlıda olduğu gibi hamsterlar için de oldukça önem taşımaktadır. Hamsterınızın su kabının temiz ve dolu olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamsterıma doğal yem vermek istiyorum diyorsanız, burada yer alan makalemiz üzerinden doğal yem önerilerine göz atabilirsiniz.

İlaveler

Pişmiş yiyeceklerin üzerine çok az miktarda zeytinyağı eklemeniz, hamsterınızın sağlığı açısından iyi olacaktır. B Vitamini içeren mayayı da, haftada bir kez ve bir tutam olacak şekilde verebilirsiniz. Ayrıca et ürünleri verirken, deri ve tüylü şekilde vermeniz de yararlıdır.

Yavru Hamster Nasıl Beslenir?

Yeni doğmuş olan yavru hamsterlar, gözleri açılana kadar anne sütü ile beslenmektedirler. Daha yeni olarak yem tüketmeye başlayan yavrular, haşlanmış yumurta ve süt tozu ile hazırladığınız karışımlar ile beslenebilirler. Haşlanmış yumurta ve süt tozu karışımı, yavru hamsterlar için oldukça yararlıdır.

Hamsterlara Zararlı Olabilecek Besinler

Her hayvanda olduğu gibi hamsterlarında sağlığına zararlı olabilecek besinler de bulunmaktadır. Hamsterınıza zararlı olabilecek besinleri, burada yer alan yazımız üzerinden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz