Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım?

0
9

Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım?

Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım? Yeni bir hamster sahibinin merak ettiği ilk şeylerden biri kafesini nereye koymaları gerektiğidir? Mükemmel noktayı bulmak, küçük hamsteriniz için besleyici bir ortam yaratmanın ilk adımıdır. Kapsamlı bir araştırmadan sonra, evinizin içinde mükemmel bir yer bulmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler buldum.

Aşağıdaki koşullara sahip bir oda, hamsterınızın kafesi için mükemmel bir yer olmalıdır:

Sessiz
Ultrasonik seslerden uzakta ( bizim duyamayıp hayvanların duyduğu bazı frekanslarda sesler vardır.)
Kararlı sıcaklık
Evdeki insanların sık sık dolanmadığı yerler
Pencerelerden ve doğrudan güneş ışığından uzak.

Bu faktörlerin her biri hamster için bir yetiştirme ortamı yaratmada hayati öneme sahiptir. Ama onları listelemenin biraz zor olduğunu biliyorum ama lütfen okuyun ve hamster için mükemmel kafes konumunu bulmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verelim 🙂

hamster türü

Hamster Kafesiniz İçin Yer Seçerken Dikkat Edilecek Faktörler

Kafesin yeri, bir hamsterın gelişebileceği bir yaşam alanı oluşturmak için çok önemli bir parçadır. Ancak bu mükemmel kafes konumunun evinizde nerede olduğuna karar vermek için birçok farklı faktör vardır. Bu faktörleri aşağıda özetlediğim beş farklı bölümde ayrıntılı olarak tartışacağım:

Oda ne kadar sessiz
Ultrasonik Seslerin Varlığı
Oda Aydınlatması
Kararlı Bir Sıcaklığı Koruyabilme
Diğer Evcil Hayvanlarınızın veya evdeki bireylerin Odaya Erişim İmkanı

Ve her bölümü okuduktan sonra, bu koşullara imkan veren en iyi yeri bulmakta sorun yaşamamalısınız!

hamster kafesi

Hamster Yuvası için Oda ne kadar sessiz?

Hamsterlar gün boyunca uyurlar ve geceleri uyanırlar. Bu durum, alacakaranlık ve şafak saatlerinde aktif olma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Bu zamanlarda sessiz bir atmosfer, hamsterınızın huysuz olmamasını sağlayacaktır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, uyku eksikliği bir hamster’ın ruh halini ve kişiliğini etkileyebilir. Bir insanın evinin içindeki uzak sessiz bir oda, hamsterınızın gününü aydınlatmanıza yardımcı olacaktır.

Gerçekten basit; iyi dinlenmiş bir hamster, sosyalleşmeye daha açık olacaktır. Demek istediğim, sadece yaklaşık iki saatlik bir uyku ile bir hamster tekerleği üzerinde koşmak için çok heyecanlı olmazdı.

Hamster Kafesi Alanında Ultrasonik Seslerin Varlığı

Ultrasonik ne olduğunu düşünebilirsiniz. Ultrasonik, insanların duyulabilir seviyelerinin üzerinde frekanslara sahip sesleri ifade eder: yani onları duyamayız. Ancak hamsterlar, ultrasonik sesleri algılayabilen ve onlar için oldukça rahatsız edici olabilecek inanılmaz bir işitme duyusuna sahiptir.

Ultrasonik sesler bilgisayar veya televizyon gibi elektronik eşyalardan yayılabilir. Evinizin borularından bile yayılabilirler, bu da kafeslerini bulaşık makineleri ve musluklardan uzak tutmanız gerektiği anlamına gelir.

Hamsterınızın kafesini bu öğeler olmadan bir odada tutmak, kesintisiz uyku seanslarına sahip olmalarına yardımcı olacaktır. Yapmazsanız, bu sesler hamsterınız için inanılmaz derecede can sıkıcı olabilir ve genel ruh halini etkileyebilir.

Aydınlık Oda

Hamster Kafesinin Odasında Aydınlatma

Hamsterınızın uyku programı için büyük önem taşıyan bir başka faktör de odanın aydınlatmasıdır. Hamsterlar, uyku seansları sırasında odanın karartılmasından faydalanabilecek hayvanlardır.

Ancak gün boyunca rastgele noktalarda yanıp sönen ışıklar bazı sorunlara neden olabilir. Özellikle gün boyunca uyku programlarına zarar verebilir.

Bu yüzden onlara ışıkların kapatılmasını sağlayabilen bir oda, besleyici bir yaşam alanı yaratmak için harikalar yaratabilir. Ancak yine, her günün aynı bölümlerinde ışıkları kapalı veya açık tuttuğunuzdan emin olun; bu, hamsterınızın uyku planlarını odanın aydınlatması etrafında ayarlamasına izin verecektir.

Hamster Kafesinde Kararlı Bir Sıcaklığı Koruyabilme

Hamsterların aşırı ısınma veya çok soğuk olma eğilimi vardır. Bu senaryoların her ikisi de bir hamster sahibi olarak uğraşmak istemediğiniz sorunların bir yığınına neden olabilir. Bu sorunlar, hamsterları pencerelerden ve doğrudan güneş ışığından uzak tutmanız gerektiği anlamına geliyor.

Ancak şömineler, radyatörler veya nemli / nemli herhangi bir oda gibi şeyler de önemli sorunlara neden olabilir. Sıcaklığı verimli bir aralıkta verimli bir şekilde ayarlayabileceğiniz bir yer aramak en iyisidir.

Uygun bir yer olmayan bir yere örnek olarak koridor veya garaj verilebilir. Her iki yer de hamsterınızın hayatını tehdit edebilecek sıcaklık dalgalanmasına eğilimlidir; bodrumlar da hareketsizdir.

Sonuç olarak, hamster kafesini bir klimanın veya klima menfezinin yakınına koymayı da düşünmemelisiniz. Bunun yerine, pencerelerden uzakta bir yatak odası veya misafir odası arayın. Her iki durum da hamster’ınızın yeni evi gibi oldukça iyi olurdu.

Hamster ve diğer hayvanlar

Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım? Diğer Evcil Hayvanlarınızın Odaya Erişim İmkanı

Diğer evcil hayvanlarınızın kötü niyetleri olmayabilir, ancak kafeslerinin içine bakan büyük bir hayvan hamsterınızı korkutur. Küçük bir evcil hayvan bile ,hamsterınızı biraz ürkütmesine neden olabilir.

Diğer evcil hayvanlarınızın oda erişimine izin verirseniz, bu sadece hamster’ınızı strese sokar. Her zaman bir kedi ya da köpek varsa, kişiliklerinde büyük bir değişim olduğunu görebilirsiniz. Kabul edelim; hamsterlar küçük ve bir kedi ya da köpek onlara Dev gibi görünecek.

Diğer evcil hayvanlarınızı hamster’ınızdan uzak tutmak herkesin yararınadır.

Onların kararlarına saygı duyup onları zorlamamanız gerekmektedir. Yoksa hayalinizdeki evcil hamster biraz size uzak kalacaktır.

Hamster’ını Yatak Odanda Tutmalı Mısın?

Yukarıda belirtilen tüm faktörlerle birlikte, doğal olarak kafanıza girecek bir soru var: Hamsterimi yatak odamda tutmalı mıyım? Yatak odanız bu makalede tartışılan kaliteye uyuyorsa, neden bir sorun olacağını anlamıyorum. Tamamen size kalmış.

Ama yatak odanızın hamster’ın evi olduğuna karar vermeden önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Hamster Kafesi kokusu

Kafesi kokusuna koyduğunuz alan ne olursa olsun birincil endişeniz olmalıdır. Yani, uygun bakım gerektirmeyen bir kafes düpedüz isyan edebilir. Hamster için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yüzden hiçbir şeyin sorun olmayacağından emin olmak için her zaman kafesi haftalık olarak temizlemelisiniz. Ayrıca tüm yatakları haftalık olarak boşaltmalı ve kafesin tamamen temiz olduğundan emin olmak için suyla temizlemelisiniz.

Eğer bir şey olursa, odanızda bulunan kafes, sahibi olarak sizi ayakta tutacaktır. Sonuçta, hoş olmayan bir kafesin yaydığı hoş olmayan kokular artık hayatınızı da etkileyecek.

hamster

Hamster’ınızın Çiğneme Alışkanlıkları

Hamsterlar etraflarında ne varsa çiğneyecekler. Onları yatak odalarının içinde tutan insanlar için daha önemli bir konu haline gelen, vazgeçilen bir sonuçtur. Bu insanlar için, çiğneme oyuncakları olmazsa olmaz bir aksesuar haline gelir.

Onlara çiğneme oyuncakları vermezseniz, hamsterınız kafesin çubuklarını çiğnemeye başlayacaktır. Hele ki bide siz uyurken…

Geceleri metal çubukları çiğneyen bir hamster, kafesin ses cıkarmasını sağlar, bu da uyku almamanızı sağlar. Ve çubuklar ahşap veya plastikten yapılmışsa, hamster nihayetinde çiğneyecektir. Bu senaryoların hiçbirinden iyi bir şey çıkmaz.

Bu yüzden lütfen onlara bir dal, sert bir muamele veya bir hamster için tasarlanmış bir çiğneme oyuncağı gibi bir çiğneme oyuncağı sunun. Bunlardan herhangi biri, hamsterınızın geceleri sizi tutmamasını veya onlar için sahip olduğunuz kafes türüne bağlı olarak kaçmamasını sağlayacaktır.

Geceleri Artan Gürültü Seviyesi

Geceleri yükselecek olan tek şey çiğnemek değil. Hamster’ınızın genel aktivite seviyesi de olacak ve onları duyabileceksiniz.

Hamster tekerleklerinde koşacaklar, kafeslerini kazacaklar, vb. Bu etkinliklerin yaptığı tüm gürültü uyku seanslarınızdan ayrı olacak. Bazılarınız için yatıştırıcı olabilir, ancak bazı ınsanlar için biraz sinir bozucu olabilir.

 

Genel bilgiler kategorisi için bu linke tıklayıp daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Merak ettiğiniz hamster videolarını www.youtube.com üzerinden yada sayfamızdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz