Hamster Isırmasını Nasıl Durdurabiliriz?

0
11

Hamster Isırmasını Nasıl Durdurabiliriz? Çoğu zaman çocuklar için ideal evcil hayvanlar olarak düşünülmelerine ve genellikle sevimli, sevecen yoldaşlarına rağmen, bazı durumlarda hamsterlar ısırırlar. Bununla birlikte, bir hamster’ın gerçekten agresif olması nadirdir ve genellikle sadece korktuklarında ısırırlar. Bu küçük dişler diğer hayvanlarınki kadar hasar vermeyebilir, ancak bir ısırık sizin üzülmenize sebep olabilir. Neyse ki, hamsterinizi yavaş yavaş ele alınmasını ve ısırmayı durdurması için eğitebilirsiniz. Peki Hamster ısırmasını nasıl durdurabiliriz

Hamsterlar neden ısırır?

hamster ısırması

Evcil hamsterlar düzenli olarak ele alınanlardır, bu yüzden insanlara alışırlar ve kolayca korkmazlar. Öte yandan, çok fazla eğitilmemiş hamster genellikle çok uysal değildir ve onları almaya çalışırsanız genellikle ısırırlar. Bu hamsterlarla uğraşırken hatırlanması gereken en önemli şey, ısırıyor olmalarıdır, çünkü saldırgan oldukları için değil, korktukları için. 

Hamster Isırmasını Nasıl Durdurabiliriz ?

Isırgan olmayan bir hamster sahibi olmanın anahtarı sabırdır. Hamster’ınızın güvenini kazanmanız gerekir ve bu yavaş ve kademeli bir süreçtir. Bir süredir hamsterınız var ve ısırmak sorun olmaya devam ederse, bu iyi bir yaklaşımdır. Ayrıca, başlangıçta biraz utangaç olabilecek yeni bir hamster ile tanışmak için harika bir yoldur.

Hamsterinizin güvenini kazanmanız bir ay veya daha uzun sürerse cesaretiniz kırılmasın ve üzülmeyin. Hamsterınız alışır ve beklenenden daha hızlı tepki verirse, adımlar arasındaki süreyi kısaltabilirsiniz. Hamsterınız herhangi bir noktada hala korkuyorsa, önceki adıma geri dönün ve üzerinde çalışmak için biraz daha zaman harcayın.

Zamanla hamsterınız sizi aileden olarak görmeyi öğrenecek ve sizden korkmamayı öğrenecek. Biraz zaman alacak, ama sonunda buna değecek.

1. Hafta: Hamsterınız Size Alışsın 

En aktif olduğu akşam , kafesin yakınında oturmak ve hamster ile konuşmak için biraz zaman ayırın . Ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız birşeyler okuyabilir, hatta şarkı söyleyebilirsiniz. Fikir, hamsterınızın varlığınıza, özellikle kokunuza ve sesinize uyum sağlamasına izin vermektir.

Unutmayın, yeni bir ortamda yeni bir kafese taşınmak çok streslidir, bu nedenle bu dönem hamsterınıza yeni evindeki hayata uyum sağlama şansı verir. Bu noktada, hamster’ınıza dokunmaya çalışmayın.

Hamsterınızla bu ilk günlerde, kafes temizliği yapmak veya bir kaçıştan sonra kafese geri getirmek için onu almanız gerekebilir . Hamsterinizi tam olarak size alışmadan önce almak için, bir havluyla veya bir içme camının açık ağzıyla bir köşeye sürün, sonra havlu veya camın içinde hafifçe toplayın. Hamsteriniza zarar vermeden almış olursunuz.

hamsterlar

2. Hafta: Hamster’ınızın Elinize Alışmasına İzin Verin

Kafese oturmaya ve hamster ile konuşmaya devam ederken, elini kafesin içine koy. Çok yavaşça hareket et. İlk gün, elinizi kapının içine veya kafesin üstüne koyun. Bundan sonraki her gün, elinizi biraz daha uzağa koymayı deneyin.

Hamster’ınıza dokunmaya çalışmayın, ancak merak edilirse, koklamasına veya elinizi keşfetmesine izin verin.

3.Hafta: Hamsterı Besleyin.

Şimdiye kadar, hamsterınızın en sevdiği yemleri keşfetmiş olabilirsiniz . hala edemediyseniz , ayçiçeği tohumu, kuru üzüm ve elma deneyin. Evcil hayvanınızı sadece bu yemleri sakin bir şekilde vermelisiniz .Eğitim için çok iyi seçenektir.

Hamsterinize bu yemleri çıplak elle verin. Sonunda, muhtemelen yemek için gelecektir, bu da güvenini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Çocuk bir hamster kafesinin kapıdan besleme - Hamster Isırmasını Nasıl Durdurabiliriz?
Hamster Isırmasını Nasıl Durdurabiliriz?

4.Hafta: Hamster’ınızı Evcilleştirin

Hamsterınız rahatça davranırsa, yavaşça evcilleştirmeye çalışabilirsiniz. Bunu tolere ederse, hamsterınızı almanın bir sonraki adımına geçebilirsiniz. Aksi takdirde, sabırla seve seve alıştırabilirsiniz.Hamster ısırması problemini yavaş yavaş cözeceğiz.

Emin olun buna değecektir…

5. Hafta: Hamsterınızı Elinize Alın.

Eğer hamsteriniz size ılımlı davranıyorsa onu elinize almaya çalısarak test edebilirsiniz , hamsterınıza yavaşca elinizi uzatın sonra bir kez daha yavaşça gidin ve hamsterınızın her seansta ne kadar ilerleyeceğinizi yönlendirmesine izin verin. Süreci kendiniz takip ediceksiniz .

İyi bir yaklaşım, hamsterinizi yemlerle ellerinize ikna etmektir. Ardından, iki elinizle kepçelemeyi deneyebilirsiniz.

Bir elinizi hamster’ınızın her iki tarafına yerleştirin ve ellerinizi karnının altına getirin. Hamster’ınızı sırtından sıkıca tutmak yerine yavaşça ellerinize koyun. Hamsterlar bazen ilk başta sırtları üzerinde tehdit edici bir baskı bulurlar.

Ellerinizden zıplamaya çalışması durumunda hamsterınızı yerden yüksekte tutmayın. İlk başta, kafesinin tabanından tutup yavaş yavaş biraz yukarı kaldırarak deneyin. Vücudunuza bakan bir hamster bulundurmak, zıplamaya çalışma olasılığını azaltabilir.

İpuçları

  • Hamsterinizi tutmadan önce ellerinizi yıkayın, böylece parmaklarınız yiyecek gibi kokmaz.
  • Kalın eldiven giymek koruma sunabilirken, hamsterler kokunuza aşina olduklarında en iyi evcilleştirildiklerinden , sadece geçici olarak yapın, bu da eldivenlerle iyi tespit edemezler.
  • Hamster elinize kenetlenmişse, yerinden çıkmak için elinizi sallamayın. Yavaşça yerine koymaya çalışın veya diğer elinizi kullanarak kaldırın.
  • Asla azarlamayın, bağırmayın veya hamster’a vurmayın. Sakin kalmaya çalışın ve hamsterinizin saldırganlıktan değil, korkudan ısırdığını hatırlayın.hamster ısırması’nı bunları yaparak engelliyebiliriz.

Merak edilenlerler için bu linke tıklayabilirsiniz.

Her hangi bir sorunuz veya hamster almayı düşünürseniz bilgi@hamsterbakimi.com üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz