Hamster Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

0
8

Hamster Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir? Hamster sahibiyseniz ve minik dostunuzun sağlığına önem veriyorsanız, bu yazımızda yer alan hamster hastalıklarını ve hastalık belirtilerini bilmeniz, hamsterınızın sağlığı ve onun mutlu olması açısından yararlı olabilir. Hamsterların sağlığı, yaşam alanlarının hijyen durumu ile doğru orantılı bir şekilde ilerler. Hamsterınızın yaşam alanı yeterince hijyenik ve düzenli değilse, hamsterınızın yediği yiyecekler yeterli değilse, hamsterınızın sağlığı ve mutluluğu kötü etkilebilir.

Hamsterlarda diş çürümesi, distosi, katarakt ve kabızlık hastalığı, hamster hastalık ve belirtileri nelerdir?

Hamster Hastalık ve Belirtileri

  • Hamsterlarda Diş Çürümesi   

hamster hastalıkları
Hamster Hastalık ve Belirtileri – Hamsterlarda Diş Çürümesi

Hamsterlarınıza tatlı yiyecekler verdiğiniz zaman, dişlerinde çürümelere neden olur. Karbonhidrat içeriği çok zengin olan yiyecekler hamsterınızın dişlerini çürütmeye neden olacaktır. Hamsterınızın dişleri çürümeye başladığı zaman, bölgelerde oluşan şişlikler, ani olarak kusma hali görülebilir. Bu gibi durumlarda veteriner hekiminizden yardım almanız gerekebilir.

  • Hamsterlarda Distosi

hamster distosi
Hamster Hastalıkları ve Belirtileri – Hamsterlarda Distosi

Distosi hastalığı, konu olarak çok az bilinen fakat hamsterlarda sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Distosi, hamile olan bir hamsterın doğum yapamaması ile alakalı ortaya çıkan bir hastalıktır. Hamsterınızın aşırı kilolu (obez) ise, bu hastalıkla karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir. Hamsterınızın vajinasında kanama olması, bunun yanı sıra aşırı derecede miskin davranışlar sergiliyorsa distosi söz konusu olabilir. Distosi durumunda hem anneyi hem de doğacak olan yavruyu kurtarmak amacı ile sezaryen doğum yaptırılabilir.

  • Hamsterlarda Katarakt

Katarakt hastalığı oldukça sık görülen ve hamsterlar için ciddi önem taşıyan bir göz hastalığıdır. Yaşı oldukça fazla olan hamsterlarda, katarakt görmek sık bir durumdur. Katarakt hastalığı, kalıtsal hastalık kategorisinde yer alacağı için, katarakt hastalığı olan hamsterlar çiftleştirilmemelidir. Katarakt hastalığı olan hamsterların görme seviyesi ciddi şekilde azalacağı ve hamsterınızın eşyaları daha rahat bir şekilde bulabilmesi için yaşam ortamında ki eşyaları aynı yerde tutmanız onun için çok önemlidir.

  • Hamsterlarda Kabızlık

hamster
Hamster Hastalıkları ve Belirtileri – Hamsterlarda Kabızlık

İnsanlarda olduğu gibi hamsterlar da kabızlık rahatsızlığı yaşayabilmektedir. Hamsterınız, sağlıksız besleniyorsa, yeterince su tüketimi yapmıyorsa ve egzersiz yapmayı istemiyorsa, kabız olma ihtimali yüksektir. Anüs ve karın bölgesinde oluşan şişlikler, kabızlığın en önemli belirtisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz