Hamster Eğitimi Nasıl Verilir?

0
10

Hamster Eğitimi Nasıl Verilir? Hamster ile sahibi arasında güçlü bir bağ olması elbette mümkündür. Her yaştan insan için harika evcil hayvanlar olan hamsterlarla arkadaş bağı kurabilmek ve güven temellerini oluşturmak hamster eğiminin temel yapı taşlarıdır. Bu süreç sizin için zorluklarla geçebilir ama sabırla eğitime devam etmenizin meyvesini eninde sonunda alacaksınız.

Arkadaş Olun

Hamster Eğitimi Nasıl Verilir? – Arkadaş Olun

Eğer yavru bir hamster sahiplendiyseniz bu onunla arkadaşlık bağını kurmak oldukça kolay olacaktır. Kulağa çok çılgınca gelse bile evcil hayvanınızla arkadaş olmakla birlikte birçok artıları da beraberinde getirecektir. Yaşı olan hamsterlarda bazı karakteristik özellikler çoktan oturmuş olacağı eğitmek oldukça zor olacaktır.

Sesinize Alıştırın

Hamster Eğitimi Nasıl Verilir? – Sesinizi Alıştırın

Hamsterınız ile aranızda güven bağı oluşturmak istiyorsanız onu kendi sesinize alıştırmak zorundasınız. Küçük dostunuzla konuşurken sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konusun. Sinirli bir şekilde ve onu korkutacak kadar yüksek sesle kesinlikle konuşmayın. Bir zaman sonra küçük dostunuz sesinize alışacak ve sesinizi duymak ona keyif verecektir.

Ödül Verin

Hamster Eğitim Nasıl Verilir? – Ödül Verin

Hamsterların en çok tercih ettikleri çekirdekler, ödül için biçilmiş kaftandır. Ancak aldığınız çekirdeğin hayvanlar için tüketiminde herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğinden emin olmak için öncelikle araştırmanızı yapmanızı öneririz. En garanti yol olarak petshoplarda hamsterlara özel satılan çekirdek yemlerden kullanabilirsiniz.

Kafesinden Çıkartırken Nazik Olun

Hamster Eğitimi Nasıl Verilir? – Kafesinden Çıkartırken Nazik Olun

Hamsterınız elinize çabuk alışamaz. Eğer siz kafesinden almaya çalışırken sizden kaçıryor ve koşuşturuyorsa sakın bir köşeye sıkıştırıp öyle olmaya çalışmayın. Bu hem size olan güvenini kazanmadan kaybetmenize hem de sizin için yaralanmalara yol açabilir. Kafesten çıkartırken olabildiğince sabırlı olup elinize hamsterınızın kendisinin gelmesini beklemelisiniz.

Eğitime Basit Numaralarla Başlayın

Hamster Eğitimi Nasıl Verilir? – Eğitime Basit Numaralar İle Başlayın

Hamsterınıza başlangıç olarak öğretebileceğiniz en basit numara ayakta durma eğitimidir. Bu eğitimi verirken bir yandan hamsterın başının üstünde bir çekirdek tutmanız ve aynı zamanda ‘kalk’ demeniz gerekiyor. Gerçekten komutunuzu anlayıp kalkana kadar çekirdek vermeyin. Tabii ki sizin için uzun bir süreç olacaktır ama eninde sonunda hamsteriniz sizin kalk komutunuzu duyduktan sonra ayağa kalkıcak ve bunun oyun olduğunu anlayıp ödül vereceğinizi bilecektir.

Bir diğer eğitimde yerde yuvarlanmasını öğretmektir. Bu eğitim için yapmanız gereken tek şey sırtına bir çekirdek koyup yuvarlanmasını sağlamaktır.

Hamsterınıza zıplamayı da öğretebilirsiniz. Ödülünü onun ulaşamayacağı bir yükseklikte tutup zıplamasını sağlayabilir ve bunu onun için bir oyun haline getirebilirsiniz.

Başlangıçta hamsterınıza nasıl bakacağınız ile ilgili Hamster Bakımı Başlangıç Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz