Hamster Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
9

Son yıllarda hamster beslemek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Cricetiae familyasından olan hamsterler farklı boyutlarda ve renklerde olabiliyor. Fazlasıyla temiz canlılar oldukları için hamster bakımı kedi bakmaktan bile daha kolay. Ancak yine de evinde hamster bakmak isteyen kişilerin Hamster bakımında dikkat edilmesi gerekenler belli başlı detaylarda bir ara gelmiştir. Bu detaylara dikkat edildiği takdirde evcil hayvanınız çok daha mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.

hamster beslemek

Kafes Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikli olarak evinde hamster beslemek isteyenler, bu sevimli canlılar hakkında yeterli bilgiye sahip olmalılar. Hamsterler hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri son derece hareketli ve oyuncu hayvanlar olmalarıdır. Yerlerinde duramayan, meraklı ve oyun düşkünü olan hamsterler için olabildiğince büyük bir kafes almaya özen gösterin. Günün yarısından çoğunu kafesinde geçirecekleri için, hareket alanları geniş olmalı. İçerisinde koşu çarkı bulunan kafeslerden almanız çok daha yerinde bir karar olacaktır. Kafesin içindeki çarkta koşan hamsterler, bu şekilde fazla enerjilerini atabilir.

Hamster Kafesini Nereye Koymalıyım diyorsanız burdaki makalemizi inceleyebilirsiniz. Tıklayınız

Kafes Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Temizlik tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi hamster bakımı için de son derece önemidir. Yaşam alanlarının temiz olması onları çeşitli hastalıklardan korur. İçgüdüleriyle hareket eden hamsterler yılın belli başlı dönemlerinde kafeslerinde yemek saklayabilir. Bunun nedeni kendilerini vahşi ortamda sanmaları ve aç kalma korkularıdır. Kafesin çeşitli yerlerine sakladığı yemler sadece birkaç gün içerisinde bakteri oluşturur. Bu bakteriler sadece hamster için değil sizin sağlığınız için de risklidir. Bu nedenle haftada en az 2 kere kafesi temizlemenizde fayda var.

Hamster Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Diğer evcil hayvanların aksine hamster beslemek oldukça kolaydır. Hem petshoplarda hem de internette ucuz ve kaliteli yemler bulmanız mümkün. Hamsterler, tıpkı köpekler gibi doyduklarının farkına varmaz. Bu nedenle siz verdikçe yerler. Hamster beslemek konusunda deneyim kazandığınız, onların tam olarak ne zaman doyduğunu anlamanız daha kolay olacaktır. Bunun dışında yemin yanına su koymayı unutmayın. Suyu her gün yenilemeniz de hijyen açısından önemlidir.

Sevimli kemirgenler ceviz, fındık gibi kuru yemişlere de bayılıyor. Sindirimi kolay olan bu yemişleri onlarla gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz. Bazı zamanlar hamsterınızı havuç ve marul gibi sebzelerle beslemenizin de bir sakıncası yok. Protein açısından zengin olan sebzeler onların gelişimini olumlu etkiler.

Hamster beslerken dikkat etmeniz gereken 13 zararlı besini şu makalemizde inceledik . Tıklayınız

Hamster Bakımı 

Dişler hamster bakımı için oldukça önemlidir. Büyüdüklerinde dişleri de uzar ve kedilerde olduğu gibi kaşınmaya başlar. Hamsterlar için özel olarak üretilmiş kemirme taşlarından alabilirsiniz. Bu taşların kavunlu, kalsiyumlu ve mısırlı olmak üzere birçok çeşidi bulunuyor. Hamster bakımı ve yetiştirme hakkında bilmeniz gerekenlerden biri de bu hayvanların ilgiye çok düşkün olmaları. Sadece ilk birkaç hafta yeni yerlerine ve sahiplerine alışmakta güçlük çekebilirler. Kendilerini güvende hissetmeye başladıkları andan itibaren sizden sürekli ilgi ve oyun bekleyebilirler. En az yarım saatinizi ayırarak onlarla günlük olarak oynamalı ve ilgilenmelisiniz.

Hamster Bakımı konusunda başlangıç rehberimiz için tıklayabilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz