Ana Sayfa Hamster Genel Bilgiler Hamster Bakımı Zor Mu?

Hamster Bakımı Zor Mu?

0
10

Pet Shopların en minik ve tatlı hayvanlarından olan hamster bakımı zor mu ? bu makalemizde bu konuya değineceğiz . Hamster beklenilenin aksine beslemesi çok zevkli ve bakımı kolay olan bir hayvan türüdür. Tabi ki aşağıda bahsettiğimiz maddeleri okuyup bilgi edindikten sonra 🙂

Evet yavaştan başlıyalım ilk maddemiz;

Hamster Kafesi , Hamster Yuvası

Hamsterların dolaşması için bi kafese ihtiyacı vardır. Büyük bir akvaryum, metal çubuklu bir kafes veya hatta şeffaf plastikten yapılmış büyük bir saklama kutusu gibi seçenekler vardır. Bir akvaryum veya saklama kutusu için üst kısım, havalandırmayı sağlamak için tel örgüden yapılmalı ve metal kafesin çubuklarının, hamsterınızın sıkılmasını önlemek için belli çapta olması veya daha az aralıklarla yerleştirilmesi gerekir. Tüm kapıların ve üst kısımların güvenli olması gerekir, böylece hamster kaçmaz. Hamster’ı doğrudan güneşten uzak ve evin küflü olmayan bir yerinde saklayın. Hamsterı mutfaktan uzak tutmak da en iyisidir, böylece pişirme kokusu veya dumanlarına mahrum kalmaz.

hamster yatağı

Hamster Yatağı

Hamster evinizin zeminini, çam talaşı veya hayvan kullanımı için özel olarak tasarlanmış geri dönüştürülmüş gazete kağıdı , Mısır Granülü gibi emici bir yatak malzemesi ile kaplayın. Gazeteyi pek önermesem de yazmak istedim.

hamster çarkı

Hamster Oyuncakları

Hamsterlar aktif olmayı severler, bu nedenle kafes oyuncakların her zaman mevcut olması gerekir. Hamster’ınız bir egzersiz çarkında oynamayı, tüpler arasında gezinmeyi ve bir şeylerde saklanmayı çok sevecektir.Ayrıca yuncakların süslü olması da gerekmez. Eski bir kağıt havlu tüpü ve küçük karton kutu, hamsterınız için evcil hayvan mağazasından pahalı plastik oyuncaklar kadar eğlencelidir. Daha fazla egzersiz için, evcil hayvanınız için bir hamster topu alın, böylece evin etrafında güvenle dolaşabilirsiniz.

hamster bakımı zor mu

Hamster Yemi

Hamsterınız için beslenmeden çok ne ile beslendiği çok önemlidir, özellikle hamsterlara yönelik bir diyet sağlarsanız en iyisi olacaktır. Yada pet shoptan hazır yem alıp , Evcil hayvanınıza her gün ne kadar yiyecek vermek için paketin üzerindeki önerileri izleyin. Hamsterlar ayrıca meyveleri, sebzeleri, yoğurt damlalarını ve fındıklarını bir yem olarak sever lakin bunların ölçüleri çok önemlidir. Hamsterlarınız yanakları şişik ve koymadığınız bi köşede yem görürseniz korkmayın hamsterlar bazen yemleri ağızlarında depolar ve başka yerlere saklarlar. Bu onların doğal davranışlarıdır. Evcil hayvanınız için iyi olmayan yüksek bir şeker içeriğine sahip oldukları için Yem çubukları satın almaktan kaçının.Beslenme konusunu sitemizde tekrardan inceleyeceğiz oraya bakarsanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Çünkü bu konu hamsterınız sağlığı açısından çok önemli bi konudur.

hamster suluğu

Hamster Su İhtiyacı

Hamsterınız için her zaman tabak yada kapdan su vermek yerine bilyeli suluk tercih edin. Hamsterınız kafesinin aynı köşesinde idrara çıkacaktır. Her gün kirli yeri değiştirmeyle uğrasıcaksınız, böylece evcil hayvanınız çok uzun süre amonyağa maruz kalmaz. Her hafta yada kullandığınız zemin malzemesine göre 2 haftada olabilir, kafese iyice temizlik yapın. Temizlemek için sadece yumuşak sabun ve su kullanın.

hamster yemi

Hamster Sağlığı ve Hamster Bakımı Zor Mu?

Hamsterınıza iyi bakip gerekli egzersiz oyuncaklarını ihmal etmediğiniz sürece hamsteriniz sağlıklı olacaktır. bu durum üstteki maddeleri ne kadar iyi uyguladığınızla alakalı bi durumdur.

hamster al

Herhangi bi sorunuzda Bize Ulaşın : bilgi@hamsterbakimi.com

Merak ettiğiniz hamster videolarını www.youtube.com üzerinden yada sayfamızdan izleyebilirsiniz.

İlginizi cekebilcek bi konu olan hamster bakımı başlangıç rehberine bu linkten ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz