Hamster Bakımı Başlangıç Rehberi 1

0
18

Hamster almadan veya aldıktan sonra hamster bakımı nasıl yapılacağı hakkında genel bilgilerin bulunduğu bu makalemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz. Yararı olacaktır.

Hamsterlar oldukça yaygın ev hayvanlarıdır. Bu küçük kemirgenler genellikle yaklaşık iki yıl yaşarlar ve tek başına daha rahat (türe göre değişebilir). Farklı hamster ırkları vardır. Boyutları ve özellikleri değişir. Cinsinizi ve tam olarak ne kadar büyüdüğünü bilin, böylece doğru boyutta kafes ve ekipman satın alabilirsiniz. Hamster doğal olarak gece, bu yüzden geceleri bazı sesler için hazır olun ama tabi bu sizi aşırı rahatsız edicek düzeyde değil ve kafesi sizin ve yeni evcil hayvanınız için en uygun yere koyun.

Hamsterinizin ihtiyacı olan herşeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Hamster Bakımı

Herhangi bir evcil hayvan satın almadan önce, yeni bir eve uyum sağlama stresini en aza indirmek için sabit bir eviniz olduğundan emin olun. Hamsterların belirli bir ihtiyaçları vardır; egzersiz ve zihinsel uyarımın yanı sıra saklanacak bir yere sahip, iyi havalandırılmış bir kafes yada alan gerektirirler. Hamster’ınız ayrıca Markette satın alınan yiyecekler ve taze yiyeceklerin karışımı ile çeşitli bir diyete ihtiyaç duyacaktır böyle bi karışım hazırlamanız için yakında sitemde buna uygun bi makale yazacağım. Yeni evcil hayvanınızın ne yiyebileceğini (ve yiyemediğini) bildiğinizden emin olun.

Hamster bakımı için neye ihtiyacın var?

Evcil hayvan hamsterınıza aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç temel malzeme sağlamanız gerekir:

Hamster’a kafes yada Barınma Alanı

Hamster için Zemin Seçimi

Hamsterın yatabilceği Karanlık Alan

Hamster için Besin & Yem

Hamster için Su şişesi

Hamster için egzersiz tekerleği

Hamster’a özel Ev veya saklanma yeri

Hamster Oyuncağı

Doğru Hamster Kafesini Seçin

Yeterince büyük, Kaçış imkanı olmayan ve temizlenmesi kolay bir kafes alın. Tüplü modüler kafesler eğlenceli olsa da, temizlenmesi zor olabilir ve havalandırma için zayıftır (ve tüpler bazı Suriye hamsterları için çok küçük olabilir). Bir hamsterın kaçma yeteneğini asla küçümsemeyin, çünkü oldukça küçük alanlara sığabilir yada kafesin kapısını kendisi açıp çıkabilir

Suriyeli bir hamster alıyorsanız, hamsterlar için pazarlanan birçok kafesin küçük tarafta olacağını unutmayın. Bir cüce(gonzales) hamster alıyorsanız, genellikle ortalama büyüklükte bir hamster kafesinin çubuklarından sıkabileceğini unutmayın. Hamster kafesini haftada bir kez tamamen temizlemek isteyeceksiniz(tek besliyorsanız bu süre 2 haftayıda bulabilir.)Hamster’i güvenli bir şekilde çıkarın ve kafes temizlenirken güvenli bir yere yerleştirin.

Hamster İçin Zemin Seçimi

Hamster bakımında yuvasının altına koku , dışkıların saklanması ve yuvayı sıcak tutması adına zemine talaş veya mısır granülü gibi ürünler kullanmamız hem hamster kokusunu engelliyecek hemde daha sağlıklı bi ortam sunacaktır.

Hamster için Yatak ( Uyuyabilceği Alan) Ekleyin

hamster bakımı

Hamster için yatabilceği bir alan hoşuna gidecektir. Hamsterlar uyuklamak için rahat bir yuvaya bayılırlar; evcil hayvan dükkanlarında bulunan pamuk yuvalama malzemeleri gereksizdir ve yenirse veya ayak parmaklarının etrafına sarılırsa sorunlara neden olabilir. Parçalanmış tuvalet kağıdı mükemmel yuvalama malzemeleridir ve aynı zamanda ekonomiktir. Yatak malzemeleri haftalık kafes temizliği sırasında temizlenebilir ve değiştirilebilir.

Hamster yiyecek tabağı seçimi

Hamsterlarınız için kaliteli yiyecekler seçin. Pet shoplarda bulunan yemler ne kadar önerilse de doğru kaynaklardan bulduğunuz bilgilerle kendi karışımınızı hazırlamanız daha iyi olacaktır. Bunun hakkında Rehberimiz sitemizde mevcut olacaktır.

hamsterınız için bir yemek tabağı koymanız gerekebilir. Küçük bir seramik veya porselen güveç, sağlam oldukları ve çiğnenmeyecekleri için mükemmel bir seçenektir. Süslü olmanıza ve özel bir hamster yemeği almanıza gerek yoktur, ancak seçtiğiniz her şeyin ertesi gün çiğnenmeyeceğinden emin olun.

Hamster su kabı seçimi

hamster su kabı

Paslanmaz çelik ağzı ve bilyeli küçük bir asılı su şişesi, hamsterlar için en yaygın olarak kullanılan su kabıdır. Bir kasenin dökülmesi, kirlenmesi veya yataklarla doldurulması çok olasıdır. Hamster’ınızda her zaman temiz su olduğundan emin olun.Bazı hamsterlar yerde bulunan kaseden su içtiklerinde boğulma riskleri vardır o yüzden dikkat edin ve bilyeli asılabilcek bi su şisesi seçin.

Hamster için egzersiz Seçenekleri Sunun

hamster çarkı

Hamsterlar koşmayı sever ve egzersize ihtiyaç duyarlar, bu yüzden yapabileceğiniz en büyük, en kaliteli egzersiz tekerleğini satın alın. Koşmak için sağlam bir yüzeye ve ideal olarak çapraz desteklere sahip olmamalıdır (bacak veya boyun kırabilir). Kafesin yan tarafına monte edilen tarzda arayın. Hamster geceleri çalıştığı için tekerleğin de sessiz olduğundan emin olun.

Bir tekerleğe ek olarak, hamster’ınız çiğnemek ve tırmanmak için çeşitli şeylere sahip olmalıdır. Hamsterların çok fazla stimülasyona ve egzersize ihtiyacı vardır. Hamsterınız sıkılmaması için bu tarz ekipmanları yuvanızda bulundurun.

Bir Hamster Evi veya Kutu Gizle

hamster kutusu

Hamsterınız uyumak için özel bir kaçamaktan memnun kalacak. Bir ev veya gizleme kutusu, küçük bir karton kutu (sık sık değiştirilmesi gerekecek, ancak ekonomik olacaktır), plastik bir gizleme kutusu (çiğnenebilir), ahşap bir kutu (çiğnenebilir) kadar basit olabilir. İçi karanlık olsun ve hamsterımız girip uyuyabilceği alan olduğu sürece bu seçimde biraz esnek davranabilirsiniz.

Hamster Bakımı Sırasında Hamster’ınızla İlgili Sorunların Önlenmesi

Hamsterlar oldukça dayanıklı evcil hayvanlar. Sorun şu ki, bir şeyler ters giderse, hamster çok küçüktür, oldukça hızlı bir şekilde etkilenecektir. Aktif olmayan bir hamsterdan uzak durun, yemek yemeyen, ishal, saç dökülmesi, hapşırma veya akan gözler gördüğünüzde problem olduğunu anlayın .Bunlardan bazıları enfeksiyonlara ve hatta zatürreye bağlı olabilir. Hamsterınızı sıcak ve nemli tutmaya çalışın ve veterinerinizle ne yapmanız gerektiği hakkında konuşun.

Bir hamster kaçışı diğer bir yaygın konudur.Bu konu hakkında sitemizde özel makale bulabilirsiniz.

Bu makaleden sonra birde şu makalemizi inceliyebilirsiniz.

https://www.hamsterbakimi.com/genelbilgiler/hamster-almadan-once-bilin-6/

Herhangi bir sorunuzda bilgi@hamsterbakimi.com Maili üzerinden ulaşım sağlıyabilirsiniz.

Merak ettiğiniz hamster videoları için www.youtube.com üzerinden yada sitemizde paylaşılan videolardan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz