Hamsteriniz İçin 13 Zararlı Yiyecek

0
27

Hamsteriniz İçin 13 Zararlı Yiyecek! Bir hamster sahibi olarak, muhtemelen küçük obur hemstır 😛 (hamsterlarınız) için hangi tehlikeli gıdalardan kaçınmayı merak ediyorsunuzdur. Ara sıra kaçamak yapmayı seviyorlar – hepimiz gibi değil mi? – ama bazı şeyler bir hayvan için zararlı olabilir, hatta daha çok bir hamster gibi küçük oburlar için. Size yardımcı olmak için, kaçınmanız gereken zararlı yiyecekler bir listesini hazırladık.

İşte hamster’ınızı beslememeniz (veya aşırı ölçülü yemlememeniz) gereken yiyeceklerin bir listesi :

 • 1.Acı badem
 • 2.Yıkanmamış sebzeler
 • 3.Biber
 • 4.Sarımsak
 • 5.Soğanlar
 • 6.Domates
 • 7.Patates
 • 8.Fasulyeler
 • 9.İşlenmiş şekerli yiyecekler
 • 10.Abur cubur (atıştırmalıklar)
 • 11.Yer fıstığı
 • 12.Yağlı etler
 • 13.Çikolata

Bunlardan bazıları sizi şaşırttı mı? Biz de şaşırmıştık. Bunlardan hangilerinin ılımlı olarak beslenebileceğini ve hangilerinin kesinlikle zararlı olduğunu öğrenmek ve masum görünümlü bir marul veya bademin aslında hamsterınıza neden zarar verebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamsterlar için zararlı yiyecekler nelerdir – ve neden?

Hamsterlar sağlıklı kalmak için çeşitli diyete ihtiyaç duyarlar.

Evcil hayvan hamster sahipleri, evcil hayvanlarına dengeli bir beslenme sağlamak için yüksek kaliteli yemleri tercih etmeleri gerekmektedir.

Hamsterınızın diyetini çeşitlendirmeye çalışmak mutlaka kötü bir fikir değildir. Çeşitlilik iyidir – bir hamsterın sağlığı ve genel yaşam kalitesi için. Hamster diyetinizin çoğunun dengeli olduğundan emin olduğunuz sürece (genellikle kaliteli bir hamster’a özgü ticari yemler sağlayarak), taze meyve ve sebzeler eklemek harika bir fikirdir.

Bununla birlikte, ticari yiyeceklerin ve ikramların ötesine geçtiğinizde, hamsterınıza ne verdiğinize özellikle dikkat etmeniz gerekir. Yanlış yiyeceklerle beslemek, evcil hayvanınızın iyiliği için kesinlikle riskli olabilir.

Miktarlar hakkında bir not

Görünüşte güvenli görünen bir ödül olarak verirken bile, miktarı sınırladığınızdan emin olun. Bunlar bir ödüldür ve hamster diyetinizin% 5’ine kadar sınırlandırılmalıdır – geri kalanı kaliteli dengeli hamster gıdalarından oluşmalıdır.

Her türlü meyveye özellikle dikkat edin. Meyveler şeker içeriği yüksektir ve önemli besinleri sağlarken, sadece çok az miktarda beslenmelidir. Bütün bir üzüm bile hamsterınız için çok büyük olacaktır.

Genel bir kural olarak, meyve ve diğer besinleri haftada en fazla 2-3 kez, yaklaşık yarım çay kaşığı değere sınırlayın.(Hamsterinizin yaşına görede bu değişiklik gösterebilir)

hamster çilek

Hamsterlar için zararlı besinler

Hamster’ınızı bu listedeki yiyecekleri zaten besliyorsanız, derhal bırakmanızı öneririz. Her yiyecek ölümcül olmasa da, hepsi tüylü arkadaşınız için kötü bir atıştırmalık seçimidir.

 • Acı badem
 • Taze çiğ badem

Acı badem ve çiğ badem hamsteriniz için ölümcül sonuçlar verebilir. Bu badem, esans yağları, siyanür ve glikoz üreten bir enzim olan emülsin içerir. Tatlı bademlere kıyasla, acı bademlerde siyanürün 42 katı bulunur. Hamsterınız çok fazla siyanür yerse, onları öldürür.

hamster sebze

Yıkanmamış Sebzeler hamster diyeti için doğru mu? – Hamsteriniz İçin 13 Zararlı Yiyecek

Burada ne tür bir sebzeden bahsettiğimiz önemli değil. Hamsterinizin salatalık, havuç, brokoli, karnabahar veya hindiba gibi yemeleri gereken sebzeler olsalar bile, temiz değilse hamsterınız bunlara sahip olmamalıdır.

Tıpkı yıkamadan sebze veya meyve yememeniz gibi, hamster da aynı şeyi hak eder. Her zaman böcek ilaçlarının vucütlarına girme riski vardır. Bazen salmonella gibi bakteriler, yıkanmamış ürünlerle de geçebilir.

Hamsterınız için Biber, Sarımsak ve Soğan Uygun mu?

Bildiğiniz gibi, çoğu sebze hamsterınızın tüketmesi için uygundur, tabii ki sarımsak ve soğandan bahsetmiyoruz.

Bu neden? Bunlar daha farklı sebzeler. Soğanlara gelince, bu sebzeler N-propil disülfür olarak bilinen bir madde içerir. Bu, bir hamsterın kırmızı kan hücrelerini etkileyebilir.

Biberlere gelince – bazı türlerin değişen derecelerde müstehcenliği vardır. Ne pahasına olursa olsun bunlardan kaçının. Biber gibi tatlı biberlere gelince, en iyi ılımlı olarak tüketilirler. Asidiktirler ve yüksek miktarlarda tüketilirse bir hamsterın hassas sistemini üzebilirler.

hamster için zararlı besin

Hamsterınız için Domates uygun mu ?

Domates , Hamsteriniza zarar verebilecek başka bir sebze (tamam, teknik olarak bir meyvedir) mütevazı domates. Çoğu sebzeden daha tatlı olmasına rağmen, domatesler gerçekten oldukça asidiktir. Hamster’ınız çok fazla domates yerse, ishal olurlar.İshalin sonuçlarında ölüm yer almaktadır .

Şimdi, çok küçük miktarlarda beslendiğinde domateslere izin verilir. Küçük miktarlar dediğimizde, tek bir çay kaşığı yarısını kastediyoruz.(Tekrar uyarımı yapayım hamsterinizin yaşına ve türüne göre değişir.)

Ayrıca hamsterınızın domates yapraklarını tüketmesine izin vermekten de kaçınmalısınız. Bunlar toksiktir ve bu nedenle küçük miktarlarda bile yenilirse ölümcül olabilir. Sadece bu nedenle, hamsterinizin diyetinden domatesleri tamamen atlamak isteyebilirsiniz.

hamster patates

Patates ve Fasulye verilebilir mi? – Hamsteriniz İçin 13 Zararlı Yiyecek

Bu nişastalı yiyecekler bizlerin hoşuna gidebilir, ancak hamsterlar için tam tersi sonuç verecektir. hamsteriniza patates veya fasulye verdiğinizde ishale sonuç vericektir. Yeterince şiddetli olduğunda, tüm bu ishal dehidrasyona neden olabilir.

Hamsterlarda aşırı dehidrasyon öldürebilir. Hamster’ınızın gözleri soluk görünecek, zayıf ve yavaş olacaklar ve tehlikeli bir şekilde susuz kaldıklarında yemek istemeyecekler. Dokunduğunda veya sıkıştığında cildinin elastikiyetini kaybettiğini de fark edebilirsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey, hamsterinizin dehidrasyon belirtileri gösterdiğini fark ederseniz, hamsterinizi bir hayvan veterinerine götürmektir, çünkü klinik olarak belirgin olduğunda, çok şiddetlidir ve hamster muhtemelen sıvı desteğine ihtiyaç duyar. Hamsterlerde dehidrasyon hakkında daha fazla bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Ayrıca, çiğ bırakılırsa, patatesler ve üstleri hamsterlar için toksik olabilir. Bu pişmiş patatesler için geçerli değildir, ancak sadece güvenli olması için derileri her zaman çıkarmalısınız.

İşlenmiş şekerli gıdalar zararlı mı?

Hamsterlarınızı besleyebileceğiniz bazı meyve ve sebzelerin doğal olarak oluşan şekerleri vardır. Bunlar derisiz tatlı patates, elma, muz ve benzerlerini içerir. bu şekerler bi nebze iyi lakin endişelenmen gereken işlenmiş şekerler.

Hamsterlarımıza pek uygun değildir.. Onları yemek, hamsterınızın kilo almasına neden olabilir, bu da sağlığına zarar verebilir. Hamster’ınızın dişleri de olumsuz etkilenecektir. Çok fazla şekerin tadını çıkarırsak, bizimki gibi dişleri çürüme durumu olacaktır..

Hamsterınıza herhangi bir şekerli maddeyi doğrudan beslemekten kaçınmanız gerekirken, verdiğiniz paketlenmiş yiyecekleri iki kez kontrol edin.Hamsterınız (“ismi şekerle biten herhangi bir şeyi”) görürseniz onlardan kaçınmanız gerekir.

hamster zararlı yiyecek

Cips ve Diğer Abur cubur hamster için verilebilir mi ?

Bunun söylemeye gerek olmadığını umarız, ancak hamsterınız cips, şeker, kek, kurabiye veya başka abur cubur istemez. Aynı şey kedileriniz, köpekleriniz ve diğer evcil hayvanlarınız için de geçerlidir. Bu gıdalardaki yüksek şeker ve / veya tuz içeriği mide, ishal ve dehidrasyona neden olabilir.

hamster fıstık

Yer fıstığı verebilir miyiz? – Hamsteriniz İçin 13 Zararlı Yiyecek


Yer fıstığı bazen aflatoksin olarak bilinen bir toksin içerebilir. Aspergillus parasiticus ve Aspergillus flavus, aflatoksin yapmaktan sorumlu iki mantardır. Mantarlar gelişmek için nemli ve sıcak ortamları tercih ederler.

Dr. Alicia McLaughlin, DVM’ye göre, aflatoksinler beslediğiniz herhangi bir fıstık ürününde az miktarda bulunabilir. Bu küçük miktarlar bir hamster’ı öldürmek için yeterlidir. Sadece küçük bir fıstık parçası besleseniz bile, aflatoksin içeriyorsa ölümcül olabilir.

İnsan sınıfı fıstık bile az miktarda aflatoksin içerebilir ve bir kişi için az miktarda bir hamster için büyük bir miktardır. Küçük hayvanlara fıstık beslemek, Rus ruleti oynamak gibi bir şeydir – çoğu zaman iyi olacaksınız, ancak her zaman ölümcül olma şansı vardır.

Yağlı Etler

Sığır eti hamsterlar için doğal bir yiyecek değildir. Dr. McLaughlin’e göre, obezite, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı riski, hamsterınızın diyetinde etten kaçınmayı garanti ediyor.

Nadiren de olsa az miktarda tavuk veya somon deneyebilirsiniz – ancak bunlar bile gerekli değildir.

hamster çikolata yer mi?

Hamster çikolata yer mi ?

Hamsterınızın şekerli ikramlardan kısıtlanması gerektiğini söylemiştik, ancak özellikle çikolatadan bahsetmek istedik. Bitter çikolata en kötü suçludur, ancak açıkçası hamsterınızı herhangi bir çikolata vermemelisiniz.

Neden? Çikolata, kakao bitkilerinde doğal olarak bulunan acı bir alkaloid olan teobromin içerir. Ayrıca kola fıstığı ve çay bitkisi yapraklarında (hamster’ınızı da onlardan uzak tutun). Hamsterlarda teobromin dolaşım sorunlarına yol açabilir.

hamster bakımı

Hamsterlarımıza vereceğimiz her besin için araştırma yapmamız gerekir. Onların direnci ve bağışıklık sistemleri bizlerden farklıdır.

Merak ettiğiniz başka sorularınız varsa Sitemizde GENEL BİLGİLER Kategorisini incelebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz