Guinea Piglerin Sevdiği Besinler Nelerdir?

0
13

Guinea Piglerin Sevdiği Besinler Nelerdir?

Guinea Piglerin Sevdiği Besinler! Bilindiği üzere bu hayvanlar kemirgenlerdir. Diğer kemirgen komşularına karşı etçil değil tamamen vejeteryanlardır. Guinea piglerin sevdiği besinler arasında, çoğunlukla ot, meyve ve sebze ağırlıklı beslenen bu canlıların vücutları C vitaminini üretmemektedir. C vitaminini karşılamak için içinde bol miktarda C vitamini bulunan havuç, brokoli, ıspanak, fasülye, kereviz,pancar, domates, tatlı çarliston biber, üzüm,kivi vb gibi meyve sebze yedirebilirsiniz. Bu meyve, sebze ve otlar onları doyurmanın dışında çok da mutlu etmektedir.

Guniea piginizi beslemek için satılan mamalar dışında taze sebze, meyve, ve otları kullanmanız daha sağlıklıdır. Fakat kullandığınız meyve, sebze ve otların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Mesela piginize yedirmek için topladığınız otların ilaçlı olmadığına, köpek, kedi gibi canlıların üstünde gezmediğine, herhangi bir canlının pisliğine maruz kalmadığınız yerlerden bulmanız da piginizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Aslında Guniea piginizi mutlu etmek çok kolaydır. Ona vereceğiniz taze ve sağlıklı şeyler onu çok mutlu edecektir. En sevdiği eylerin başında yeşil yapraklı şeyler gelmektedir. Küçük küçük vereceğiniz kayısı, elma, portakal, çilek, kuru ya da yaş üzüm, kavun gibi taze veya kuru meyveler onları oldukça mutlu edecek besinler arasında. Bu meyveleri verirken azar azar verilmesine dikkat edilmelidir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Guniea piginize verirken dikkatli olmanız gereken marul gibi sebzeler vardır. Bunları verirken porsiyonu az tutmakta fayda vardır çünkü marulun çoğu piginizi ishal yapabilir. Günlük olarak bolca verebileceğiniz şeyler ise su, taze ve temiz ottur. Kaliteli mamalar da kullanabilirsiniz ama önceliğiniz taze şeyler olsun.

Guniea piglerinize başka kemirgen canlıların yemlerini vermeyin. Tavşan, hamster gibi kemirgenlerin yem içerikleriyle guniea piglerin yem içeriği bir değil. Farklı içeriklerdeki yemleri vermeniz durumda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Hamsterlarla ne kadar aynı kemirgen ailesinden gelseler de hamsterlar hem otçul hem etçildir bu yüzden sakın aynı yemleri vermeyiniz.

Guniea piginize yeşil otları verirken içine kuru saman veya kuru ot eklerseniz sindirim sistemi daha güzel ve sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.
Guniea piginize sakın acaba bunu da yer mi deyip bir deneme yapmayınız. Bu beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Guinea Pig nedir? Tüm merak ettiklerinizi, burada yer alan yazımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz