Ana Sayfa Guinea Pig Genel Bilgiler Guinea Pig Tarihi Ve İlginç Bilgiler

Guinea Pig Tarihi Ve İlginç Bilgiler

0
28
Image of hamster (Djungarian). Shooting Location: Yokohama-city kanagawa prefecture

Guinea Pig Tarihi Ve İlginç Bilgiler

Guinea Pig Tarihi! Ana vatanı Güney Amerika olan Guinea pigler doğal yaşamlarında orman, çayır ya da kayalıklarda grup halinde yaşayan sevimli canlılardır. Guinea pig, İngilizcede Gine Domuzu demektir. Bu hayvana pig denmesinin sebebi, boyun kısımlarının olamayışı ve domuza çok benzemeleridir. Bazı kaynaklarda da tüysüz olan Skinny cinsinin domuza benzetilmesi ve bu nedenle Pig adını aldığı belirtilir. Guinea pigler başka hayvanların karışımı değildir. Domuzlarla ilgileri yoktur, tamamen kendilerine özgü bir türdür.

Fare ve hamstera benzetilen Guinea pigler aslında onlardan tamamen farklıdır, aralarındaki tek benzerlik kemirgen olmalarıdır. Kökenleri 10.000 yıl öncesine dayanan Guinea piglerin soyu Cavia Apereadan gelmektedir. Başlarda halk tarafından hastalıkların belirticisi olarak kullanılan Guinealar, hasta olan kişinin üzerine bırakılır, vücutta gezer ve durup ses çıkardığı yer hastalığın bulunduğu bölge olarak tanımlanırdı. Geleneksel şifa törenlerinde Guinealar büyük ilgi görür hatta halk siyah renkli Guinea pigi kutsal bulurdu.

Bunun nedeni siyah renkli Guinea pigin nadir bulunuyor oluşuydu. Eski zamanlarda halk tarafından besin ya da şifa kaynağı olarak kullanıldığı bilinen bu hayvanlar, zamanla evcilleştirilerek evlerin popüler hayvanı haline gelmiştir. Guinea pigler kuyruğu olmayan tek evcil kemirgen olarak bilinsede aslında kuyruk kemikleri vardır. Fakat kuyruk kemikleri pelvise çok yakın olduğu için dışarıdan görünen bir kuyruk şeklinde değildir. Evcilleştirilmiş hayvanlar arasında en eski evcil hayvan olarak bilinir.

5000-7000 yıl önce Güney Amerika’nın Andes dağlarında evcilleştirilmeye başlanmıştır. Kraliçe I. Elizabet tarafından da beslenen Guinea pigler, bir zamanlarda doğum günleri gibi özel günlerde hediye olarak verilmiştir ve günümüze kadar ulaşmış modern evcil hayvanlardan olmuştur.

Guinea Pig Tarihi ve İlginç Bilgiler

  • Domuzlardan türediği sanılan, fare ve hamsterlara benzetilen Guinea pigler, 5000-7000 yıl önce evcilleştirilmeye başlanan kemirgen türüdür.
  • Guine pigler hiçbir hayvandan türememiş kendine has bir türdür. Kemirgen ailesinden olan Guine pigler aslında kemirme huyları yoktur.
  • Kuyruk kemikleri olmasına rağmen kuyrukları yok gibi görünür ve insanlar onları kuyruksuz sanmaktadır. Orta ve Güney Amerika’da başka hayvanlara yem olarak kullanılıyorlardı.
  • Guine pigler tamamen vejeteryandır. Salatalık, kapya biber ve maydanoz en sevdikleri yiyeceklerdir.
  • Guine pigler sosyal hayvanlar oldukları için doğal yaşamda topluluk halinde yaşarlar. Hatta Guine pigler yalnız kaldıklarında mutsuz oldukları için bazı ülkelerde tek satılmamaları için kanun bile vardır.
  • Sevimli ev arkadaşlarımız mutluluklarını belli ederler, mutlu olduklarında zıplarlar ve bu zıplamalarına ‘popcorn’ adı verilir.
  • Guine piglerhakkında bilinen en ilginç bilgi ise eski zamanlarda sağlık alanında kullanılmasıdır.
  • Guinea pig hasta kişinin üzerine bırakılır, vücutta gezen Guineanın durduğu ve ses çıkardığı yer hastalıklı olarak belirlenir ve ona göre tedavi edilirdi. Hatta geleneksel şifa törenlerinde büyük ilgi görürlerdi.

Guinea Pig nedir? Tüm merak ettiklerinizi, burada yer alan yazımız üzerinden bulabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz