Guinea Pig Nedir?

0
17

Guinea Pig Nedir?

Kemirgenler ailesine ait bir tür olan Guinea Pig (Diğer bir adıyla Kobay), sevimli bir evcil hayvandır. Kemirgenler ailesine dâhil olan bu türün aslında kemirme huyu bulunmamaktadır ve oldukça çekingen bir yapıya sahiptirler. Guinea Piglerin evde beslenmesi oldukça kolaydır.

Neredeyse tüm kemirgen türlerinde görünen özellikler, bu türlerde görünmez. Guinea Piglerin dışkısı ve idrarı koku bırakmaz. Bu sebeple ev içerisinde çok daha rahat bakılabilirler.

Guinea Pig Özellikleri

Bu sevimli dostlarımızın herhangi bir şekilde ısırma huyları yoktur. Ancak kendisine uzattığınız salata, havuç gibi sebzeleri kemirmeyi sevdiğinden dolayı, parmağınızı da bir sebze sanarak ısırabilir. Fakat bu ısırma sonrasında size zarar verdiği için utanırlar.

Guinea Pigler ortalama olarak 12 yıl kadar bir ömür uzunluğuna sahip olurlar. Elbette ki sağlıklı beslenen ve temiz ortamlarda bulunan bu sevimli dostlarımız daha uzun süreler boyunca yaşayabilir.

Acıktıkları zamanlarda alarm sesi gibi bir ses çıkartılar. Ayrıca size olan sevgilerini belli etmek için de sesler çıkartarak size seslenirler. Bu minik dostlarımız, bir süre sonra size çok sıkı bir şekilde bağlanacak ve sizi çok sevecektir.

Guinea Pig Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu minik dostlarımız yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça ürkek ve çekingen hayvanlardır. Kapıların şiddetli bir şekilde kapanmasından dolayı bile kalp krizi geçirebilirler. Bu yüzden Guinea Pig beslemek istiyorsanız, mümkün oldukça sakin bir şekilde hareket etmeli ve minik dostunuza ayak uydurmalısınız.

Yalnızca kapı sesi değil, her türlü yüksek ses bu minik dostlarımızın ölümüne sebep olabilir. Ona ismiyle seslenmeden öncesinde bile kendinizi ona tanıtmalı ve sizden korkmamasına alıştırmalısınız.

Sizinle arasında olan bağ kuvvetlendikçe, sizinle vakit geçirmekten hoşlanacaktır ve sevimli sesler çıkartarak size olan sevgisini belli edecektir.

Bu minik dostlarımızı besleyeceğiniz zaman her çeşit sebzeyi kullanabilirsiniz. Guinea Pigler, sebze yemeye bayılırlar. Ayrıca besleneceği zamanlarda, saman takviyesi yapmanız da faydalı olacaktır.

Guinea Pigler su oranı yüksek besinler tükettikleri için çok sık idrar yapmalarına sebep olmaktadır. Bu sebepten dolayı, kuru otlar ve kuru mayalar gibi besinler onun metabolizmasına iyi gelecektir.

Guinea Pig ile Hamster arasındaki farkları merak edenler, burada yer alan yazımıza göz atabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz