Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Fark

0
12

Hamsterlara birazda olsa benzeyen Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Fark konusunu bu makalemizde açıklama gereği duyduk . Evet öncelikle benzerlikleriyle başlıyalım ;

BENZERLİKLERİ

1. Tüylüdürler. Bunu iddia edemez (Bazı Pigler tüysüz olabilir.)

2. Başlarının yanında küçük yuvarlak gözleri vardır . (Evet, bu durumda da ikisi de aynı)

guinea pig Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited.  Tüm hakları Saklıdır. Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Fark
Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited. Tüm hakları Saklıdır.

3. Dört bacağı vardır . Tamam, şimdi açık olanı belirtmeliyim, ama evet, aynı sayıda bacakları var. Bununla birlikte, her iki tür de bacaklarını farklı kullanır; Pig yavruları dört ayak üzerinde kalma eğilimindedir, hamsterların arka ayaklarına oturması ve ön pençelerini yiyecek tutmak veya tırmanmak için kullanma olasılığı daha yüksektir.

4. İlişkilidirler (ancak oldukça uzak bir ilişki). Hem gine piglerı hem de hamsterlar Rodentia türüne aittir – bu nedenle her ikisi de kemirgenlerdir. Ama aynı aileyi paylaşmıyorlar; Pigler Caviidae (veya Cavi) ailesinin üyeleridir, hamsterlar ise Cricetidae ailesinin üyeleridir .

5. Çok benzer dişleri var. Üst ve alt iki büyük kesici dişler ve daha sonra yiyecekleri öğütmek için bir sıra premolar ve azı dişleri. Bu dişler sürekli olarak büyümektedir, bu nedenle küçük kürklerinizin doğru beslenmeyi ve onları yıpratmak için yem almaları önemlidir.

Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Fark

1. Onlar tamamen farklı bir boyuta büyür! Tipik olarak tam önlüklü bir pig 20-30 cm arasında bir yerde ölçerken, bir hamster sadece 5-15 cm’ye ulaşır *

Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited.  Tüm hakları Saklıdır.
Guinea Pig ile Hamster Arasındaki Fark
Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited. Tüm hakları Saklıdır.

* Açıkçası farklı hamster ırkları vardır ve boyutları değişebilir, ancak bu evcil hayvan dükkanlarında bulunan daha yaygın iki ırktan oluşur; Suriyeli hamster ve Cüce(gonzales) hamster.

2. Guinea piglerın yaşam beklentisi oldukça uzundur! Pig’iniz formda ve sağlıklı kalması durumunda 5-8 yıl yaşamasını beklerken, bir hamster genellikle 2-3 yıl yaşar.

3. Hamster omnivordur, Pig otçul! Basitçe söylemek gerekirse, Pigler veganlardır ( tür !! ) ve seçimden ziyade gereklilik olmasına rağmen et yemeyecektir! Bir hamster ‘et’ yiyebilir (veya bilimsel olarak koyabilirsiniz; hayvansal kökenli malzemelerden kimyasal enerji ve besinler elde edilebilir), ancak tam bir kızartma yemeği yerine böcekler şeklinde olma olasılığı daha yüksektir!

4. Çocukları çok farklı! Eskiden şiling şimdi pigler saç, tam diş seti, gözleri açık ve koşma yeteneği ile doğan yavruları doğurur. Bir çöp tipik olarak 2-4 yavru civarındadır. Bir hamsterın yavruları görme ve saç olmadan doğar ve yavruları 20 kadar büyük olabilir (tipik olarak 6-12 yavru gibi).

Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited.  Tüm hakları Saklıdır.
Telif Hakkı © 2019 HayPigs Limited. Tüm hakları Saklıdır.

5. Guinea Pigler çok daha sosyal! Biz burada sadece hamsterlar için kötüleme amacında değiliz, ama (genel olarak) Guinea Piglerın birbirleriyle ve aslında diğer hayvanlarla (insanlar dahil!) Etkileşimde bulunmaktan hoşlandığı bilinen bir gerçektir . Evet, küçük tüylü sosyalitler! Aslında, sürekli bağlantılara olan bu ihtiyaç o kadar güçlü ki, pigler gerçekten yalnız başına acı çekebilir, depresyona girebilir ve hatta yalnızlıktan ölebilirler. Buna karşılık, hamsterlar birbirleriyle takılmaktan korkmazlar ve özellikle birbirleriyle özellikle de yiyecek olduğunda çok agresif olabilirler!

6. Pigler iyi dağcılar değildir! Pig’inizi düşük taraflı bir oyun kalemi üzerinde yakalayabilir veya bir merdivene tırmanırken, bunlar iyi tırmanıcılar değildir (kelimenin tam anlamıyla). Demek istediğim, pençelerini kullanarak bizi çekmiyorlar. Bunun yerine, atlama eğilimi gösterirler (ve aslında oldukça iyidirler!) . Buna karşılık, hamsterlar tırmanmayı ve genellikle kafeslerindeki çubukları büyütmeyi sever.

7. Gine Pigleri bir çarkta koşamaz! Burada çok açık olalım; Pigler MALESEF KOŞAMAZ onlar için fiziksel olarak imkansız ve oldukça tehlikeli bir alettir. Hamster arkadaşlarımız bütün gün bir tekerlek içinde mutlu bir şekilde koşarken, bir Pig’in omurgası buna göre yaratılmamıştır ve birini kullanmaya çalışmak onlara ağrıya ve hatta sırtlarında kalıcı hasara neden olacaktır.

8. Gine Pigleri egzersiz topları kullanamaz! Ve işte başka bir sağlık uyarısı; Pigler kesinlikle egzersiz topu KULLANMAMALIDIR . Yine, omurganın geriye doğru kavranmasını gerektirir, bir şey sıçanlar, fareler ve hamsterlar ile hiçbir problemi yoktur, ancak Pigler fiziksel olarak problemlere yol açaçaktır.

9. Gine Piglerı yanaklarında yiyecek taşımaz! Muhtemelen istedikleri kadar (!), Pigler yanlarında yiyecek taşıma yeteneği yoktur, bu bir hamster özelliğidir. Eğlenceli gibi görünse de, sadece yiyecek istiflerinin bir hamster yolu. Buna karşılık, bir Pig, yiyeceklerini bir seferde kurtmaya ve daha sonra daha fazla wheek eğilimindedir!

10. Gine domuzları gece aktif değildir! Genellikle küçük av hayvanları (kemirgenler gibi) uyanma saatlerinin çoğunu karanlıkta geçirmeyi tercih ederler. Bu, yırtıcılara karşı temel bir savunma mekanizmasıdır ve onları gün ışığından daha zor bulacaktır. Bu kesinlikle geceleri koşma ve yemek yemenin çoğunu yapacak olan hamsterlar için geçerlidir. Öte yandan Pigler, kendileri gibi hissettiklerinde ve sadece şekerleme eğilimindedirler! Bu biraz tuhaftır, ancak bunun uzun süreli evcilleştirilmelerinin doğrudan bir sonucu olduğu öne sürülmüştür. Vahşi doğada olduğu gibi kendilerini tehdit altında hissetmiyorlar! Bu nedenle, gece veya gündüz uyumak yerine, Pigler aslında güç şekerlemesinin ustalarıdır ve (sık sık kısa uykularla) 24 saatlik bir süre içinde 20 saat kadar uyanık olabilir.


ÖZET

Açıkça bir Pig, bir hamster gibi bir şey değildir ve türler arasında (yukarıda listelenmiştir) çok fazla farklılık vardır, bu yüzden insanların onları karıştırması biraz şaşırtıcıdır. Bana biraz cahil ve tembel görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz