Ana Sayfa Guinea Pig Genel Bilgiler Guinea Pig Hastalık Belirtileri

Guinea Pig Hastalık Belirtileri

0
10

Guinea Pig Hastalık Belirtileri! Çoğumuz evcil hayvanlarımızı normal olduğu hal dışında bir şekilde görürse örn. Halsiz, bitkin veya vücudunda sonradan çıkan bir yara böyle durumlarda eğer bilgimiz yok ise korkar ve ne yapacağımızı bilemeyiz ve veteriner hekime gitmek o an için en iyi çözümdür. Fakat bir ginepig (guinea pig) imiz var ise hayvanızın hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Eğer uzman olmayan bir veteriner hekime gidersek mümkün olduğunca fazla bilgi ile gitmemiz, sizinle hastalık belirtileri ortak olan hastalıkları veterinerle paylaşmanız size ve veterinerinize sorunu anlama konusunda daha yardımcı olacaktır.

Guinea Pig Hastalık Belirtileri

Eğer guinea piginizin idrarında kan görürseniz sebebi böbrek yetmezliği olabilir. Böyle durumlarda aşırı su içtikleri de gözlenir. Ayrıca aşırı su içimi hayvanınız da diyabete neden olabilir. Veteriner hekime başvurunuz.

Guinea piginizin dışkı renginde açılma görürseniz sebebi ishal olabilir. Taze meyve veya sebzeyi haftada 2-3 defadan fazla verdiyseniz ishale neden olabilir böyle durumlarda taze meyveleri-sebzelerin yerine kuru gıdalar ve su sorunu çözecektir.

Guinea piginizde hapşırma ve nemli burun gibi belirtiler gözlemlerseniz sebebi soğuk algınlığı/grip olabilir. Bazı durumlarda halsizlik görülebilir. Bu gibi durumlarda hayvanınızı sıcak tutmanız ve veterinerden alacağınız yan etkisiz antibiyotikler sorunu çözecektir.

Karnında şişlik hamilelik ve yeme içme dışında olduysa bağırsak tıkanması ve gaz birikmesi sonucu olmuş olabilir. Veteriner hekime başvurunuz.

Arka bacaklarını sürükleyerek yürüyor ise sebebi kafes darlığı olabilir. Daha geniş bir kafes alarak sorunu çözebilirsiniz. Veya D ve E vitaminleri eksik olabilir vitamin takviyesi yaparak durumu çözebilirsiniz.

Bir tarafa yatık yürüyor dengesini kaybediyor ve yürümede güçlük çekiyor ise sebebi kulak iltihabı olabilir. Veteriner hekime başvurunuz. Uygun antibiyotik yardımı ile sorunu çözebilirsiniz.

Guinea piginizde ağız sulanması gözlemliyorsanız sebebi C vitamin eksiliği olabilir. C vitamin takviyesi yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Guinea pig zaman zaman kaşınabilir fakat bu kaşınma sürekli bir şekilde kaşınmaya devam ediyorsa bunun sebebi uyuz veya pire ve bit olabilir. Uyuz tedavisi için eczanelerden ivermectin ilacını, pire ve bitler için ise advantage damlasını alarak kullanabilirsiniz.

Hamster grip belirtileri ve tedavisi ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, burada yer alan yazımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz