Guinea Pig Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

0
10

Guinea Pig Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Guinea Pig Cinsiyet Ayrımı! Evinizin yeni üyesi guinea piginizin cinsiyet belirlenmesini aslında zor bir işlem değildir. Pigininizi sahiplendiğiniz petshop çalışanları size cinsiyetini söylerler fakat size nasıl ve hangi yöntemlerle piginizin cinsiyetini öğreneceğiniz hakkında yeterli bilgi vermezler. Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey sahiplendiğiniz piginizin size alışması gerekmektedir.

İlk İşiniz Cinsiyet Olmamalıdır

Sahiplendikten hemen sonra cinsiyetine bakmak yerine bir kaç gün onu eve ve size alışması için yalnız bırakmaktır. İlk başlardan sizden korkabilir. Bu konuya fazla üzülmemelisiniz. Bir kaç gün sonra size alışacaktır. Cinsiyet belirlemek erken gebelikleri önlemek için istenebilir, peki ya guinea pig cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Cinsiyetini bilmediğiniz iki piginizi aynı kafese koyduğunuzda beklenmeyen gebelikler oluşabilir. Eğer evinizde yeni doğmuş bir piginiz varsa önceliğiniz diğer hayvanlarda olduğu gibi ona fazla yaklaşmamak olmalı.

Fazla yaklaştığınız taktirde kokunuz ona sinecek ve annesi onu beslemeyi reddedecektir ve bunun sonucunda ihtiyacı olan anne sütü ihtiyacını karşılayamayacak. Bebek piginizin yeterince anne sütü kullanımından sonra cinsiyetini belirleme aşamalarına başlayabilirsiniz. Bebek liglerinizin bağışıklık sistemleri çok güçlü olmadıkları genital bölgelerinde çokça bakteri bulunabilir. Bu bakterilerin yayılmaması için eldiven takmanız önemlidir. Eldiven sadece bakterileri engellemek için değil kokunuzun da piginize sinmemesine neden olur.

Ürkütmemeye Dikkat Etmelisiniz!

Guniea pigler yapı bakımından çok ürkek canlılardır. Bu yüzden cinsiyet belirleme aşamasında onu korkutmadan ona yaklaşmalısınız. Sizden korkarsa çok fazla kıpırdayacaktır ve bu da işinizi oldukça zorlaştıracaktır. Öncellikle piginizi nazikçe elinize alın. Daha sonra piginizi sırt üsttü yatırın ama bir elinizle sırtından diğer alinizle nazikçe boyununu tutmaya devam edin.

Bu sırada birinden yardım almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Sırt üsttü tuttuğunuz piginizin göbek ve genital bölgesi ortaya çıkacaktır fakat bu canlılar sırt üstü yatmaktan çok da mutlu olmalar bu yüzden hızlı davranmak önemli bir noktadır. Önceliğiniz anüs ve genital bölge arasındaki mesafeyi kontrol etmek. Anüs, genital bölgenin üstünde bulunmaktadır. Dişi guniea piglerin anüsü genital bölgeye erkek guniea piglere göre daha yakındır.

Eğer bu mesafeyi tam olarak anlayamadıysanız ikinci bulma yöntemine geçebilirsiniz. Dişi guniea piglerin genital bölgeleri hafif şiştir ve Y şeklinde olurlar. Erkek guniea piglerde ise genital bölge boşluğunda nokta bulunmaktadır. Eğer bu noktayı görüyorsanız piginiz erkek demektir. Dişilerde bulunan Y şeklini göremiyorsanız o bölgeyi nazikçe iki parmak arasına alıp sıkıştırabilirsiniz.

Hamsterlarda da cinsiyet ayrımı nasıl yapılır merak ediyorsanız, burada yer alan yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz