Guinea Pig Beslenmesi

0
10

Guinea Pig Beslenmesi

Guinea Pig Beslenmesi! Hayvanlarınızın sağlıklı ve uzun bir ömür sürmeleri için beslenmeleri çok önemlidir. Guinea Pigler her ne kadar evcilleştirilmiş hayvanlar olsalar da beslenme ve sindirim sistemleri gibi özellikleri doğadaki Guinea Piglerle aynı kalmıştır. Yavru Guinea Pigler doğumdan sonraki birkaç ay sadece anne sütüyle beslenirler anne sütten kesildiğinde ise kuru yem ve yeşillikle beslenmeye başlarlar.

Bunlar vejeteryan hayvanlar oldukları için temel olarak yeşillik ve çiğ sebzeyle beslenirler. Lakin meyve sebze ve yeşillik gibi yaş gıdaları çok vermemek gerekir, günde 2-3 defa verilmesi yeterli olacaktır. Gereğinden fazla verilmesi ishal olmalarına sebep olabilir, ishalin Guinea Pigler için ölümcül bir hastalık olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca sindirim sistemlerinin iyi çalışması için sürekli yemek yemeleri gerekir bu yüzden mama kaplarında mütemadiyen kuru ot ve saman bulundurulması gerekir.

Kuru Otlar Oldukça Önemlidir!

Kuru otlar Guinea Piglerin günlük lif ihtiyacını karşılar ve sindirim sistemini rahatlatır, ishal oluşumunu engeller ve diş problemlerinin de önüne geçer kısacası hayat kurtarır. Guinea Piglerin sağlıkları için beslenmelerinde tek tip yem vermemek ve çeşitlilik sağlamak daha iyi olacaktır.

Guinea Piginize asla vermemeniz gereken besinlerin başında et, süt ve süt ürünleri gelir. İçinde yüksek dozda oksalik asit bulunduğu için patatesi ve kabuğunu kesinlikle vermeyiniz. Bununla birlikte turp, pancar ve lahana gibi besinlerden de uzak durmalıdır. Acı, yağlı, fazla tuzlu ve baharatlı besinlerden de kaçınılmalıdır. Guinea Piglerin beslenmesi, obez olmaması ve sağlıklı kalması için öğünlerinde her zaman saman, kuru yonca çeşitli meyve ve sebzeler bulunmalıdır. Doğal olmayan bisküvi kurabiye gibi şekerli ve hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.

Vitamin Desteği

C vitamini Guinea Pigler için çok önemlidir, diğer bazı canlılar yedikleri besinlerden vücutlarına C vitamini depolayabilir lakin Pigler depolayamadıkları için bu vitamini dışarıdan sağlamak zorundadırlar. Bu ihtiyaçlarını yedikleri sebze ve meyvelerden karşılayabilirler. Fazla verilmesi de bi sorun teşkil etmez çünkü sindirilmeden vücuttan atılır. Yine de dikkatli olmanızda fayda var.

Guine pigler su ihtiyaçlarını yedikleri besinlerden karşıladıkları için çok fazla su tüketmezler lakin yinede sularını eksik etmemekte fayda var.

Guinea Piglerin sevdiği besinleri, burada yer alan yazımız üzerinden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz