Gonzales Hamster Genel Özellikleri (Detaylı Profil)

0
7

Gonzales Hamster özellikleri itibari ile sevecen evcil hayvanlar yapan küçük yuvarlak gövdeli hamsterlardır – sosyalleşmeye ihtiyaç duyuyorlar veya yudumlamaya eğilimli olabilirler. En hızlı hamsterlardan biridir, bazen onları tutmayı zorlaştırırlar. Adını 1904 yılında Asya’da yakalayan ve adlandıran ilk Batılı Charles William Campbell’den alıyor. Vahşi doğada, kışın sıcak tutmak için yün ve otlarla kaplı derin yuvaları kazıyorlar.

Türlere Genel Bakış

ORTAK İSİM : Cüce Hamster (Campbell Hamster)

BİLİMSEL ADI : Phodopus campbelli

YETİŞKİN BOYUTU : 5-6 Cm

YAŞAM BEKLENTİSİ : 2 yıl

gonzales hamster

Gonzales Hamster Davranışları

Gonzales hamsterlar bütün gece aktiftir ama gün boyunca da kısa süreli aktif olabilirler. Mükemmel evcil hayvanlar yaparlar ,Ancak kendilerini stres altında hissettiklerinde kendilerini yuvalarına kapatırlar. Küçük ve hızlı oldukları için, özellikle küçük çocuklar için üstesinden gelmek zor olabilir. Dost canlısıdırlar ve evcil hayvan olarak seçilebilcek türdedirler.

Başka bir hamster türü olan Suriye hamsterlerinden farklı olarak , Campbell’in hamsterları türleriyle sosyaldir ve genç yaşta birbirlerine tanıtılırsa aynı cinsiyetten çiftler veya yuvalarda tutulabilir.  Bir yuvaya yetişkinleri veya yeni hamsterları tanıtmak iyi bir fikir değildir. Bazen birlikte büyüyen hamsterların kavgaya dönüşmeleri durumunda ayrılması gerekebilir.

hamster barınma

Gonzales Hamster Özellikleri – Barınma

Campbell’in cüce Rus hamsterını bir tel hamster kafesine yerleştirmek mümkün olsa da, kaçışa dayanıklı olmayabilir. Havalandırmalı, ancak güvenli bir üst kısmı olan bir akvaryum veya başka bir katı taraflı kafes tercih edilir.

Kafesin altına talaş veya mısır granülü yerleştirin , Birikmiş idrardan amonyak birikmesini önlemek için kafesleri iyice temiz tutun; katı taraflı muhafaza havalandırmayı daha zor hale getirir.

Hamsterlar genellikle onlar için sağladığınız bir yuva kutusunda uyurlar. Karton veya ahşap yapı evcil hayvanınıza zarar vermese de, en iyi seçeneğiniz seramik bir hamster kulübesidir. Bunların temizliği kolaydır. Ayrıca çok çeşitli sevimli şekil ve renklerde gelirler.

Dolaşması için hamster tüplerinizi ve bölmelerinizi verebilirsiniz. Bu sistem genellikle tek bir hamster için iyi seçenektir. Birden fazla hamster daha fazla alana ihtiyaç duyar. Sıkı, daraltıcı alanlar, bölgesel davranışlar veya kavga olasılığının artmasına neden olur.

Hamsterlarınıza çiğneme oyuncakları ve onları eğlendirmek ve zinde tutmak için bir egzersiz tekerleği sağlayın. Hamsterlar sıcak kalmayı sever bu sebepten egzersiz yapmayı çok severler.

Ayrıca hamster, içinde kum bulunan küçük, alçak bir kap olan bir “kum banyosu” kabı da sunabilir, böylece hamsterlar kendilerini temizleyebilir. Hamsterlar ayrıca bu kum banyosu konteynerlerini, kafesi temizlemeyi daha da kolaylaştırabilen hamster çöp kutuları olarak benimseyebilir.

Hamsterların yiyecek ve suya sürekli erişimi olmalıdır . Seramik yemek kabı iyi çalışır, çünkü çiğnemek çok zor ve devirmek için çok ağırdır. Kafeye bağlı bir su şişesi tutun, bilyalı memeyi düzenli olarak kontrol edin ve çalıştığından emin olun ve her zaman her gün temiz suyla doldurulduğundan emin olun. 

hamster yemek ve su

Gonzales Hamster Özellikleri – Yemek ve su

Yüksek kaliteli hamster paket yem veya önceden paketlenmiş gıda karışımlarını seçin ve günde 1 ila 2 yemek kaşığı verin. paket yemler hamster diyetinizin çoğunu oluşturur, ancak hamster ikramları veya taze yiyecekler (tahıllar veya sebzeler) de sunabilirsiniz. Bu tamamlayıcı gıdalar diyetlerinin yüzde 10’undan fazlasını oluşturmamalıdır (birkaç günde bir 1/2 çay kaşığı). Ve evcil hayvanınızın ishali başlarsa bu onun için hayati risk olabilir, bu süreçte diyetinizi kontrol edin.

Bazı gıdalar (avokado, badem, çiğ fasulye gibi) zararlı veya toksik olduğu için taze yiyecek seçeneklerini dikkatlice kontrol edin. Yüksek şekerli meyvelerden veya bal muamelelerinden kaçının çünkü cüce hamsterlar diyabete yatkındır.

hamster

Gonzales Hamster Yaygın Sağlık Sorunları

Campbell’in gonzales hamsterları diyabete duyarlıdır. Sorunu erken yakalarsanız, evcil hayvanınızın diyetini değiştirerek sorunları önleyebilirsiniz. Diyabet belirtileri aşırı su içme ve idrara çıkma, kötü ceket durumu, düşük enerji, titreme ve olumsuz davranışları içerir.

Hamsterlar ve çoğu küçük kemirgenler ayrıca sindirim sistemindeki bakterilerin aşırı büyümesi tarafından ortaya çıkan ishal olan ıslak kuyruğa eğilimlidir. Diğer kemirgenlere karşı oldukça bulaşıcıdır ve hızlıca antibiyotiklerle tedavi edilmelidir, aksi takdirde hamsteri öldürebilir.

Gonzales Hamsteri Satın Alma

hamster bakımı

Safkan bir Gonzales hamsterını istediğinizden eminseniz, evcil hayvanınızı bir yetiştiriciden satın almalısınız. Bu hamsterların tipik olarak sırtlarında gri-kahverengi kürk vardır ve sırtlarının merkezi boyunca daha koyu bir şerit vardır. Kürk yanlarda kremsi bir renge dönüşür ve karnında daha beyazdır. Campbell’in hamsterlerinin ayakları tüylüdür.

hamsterbakimi ekibi olarak ,Her türde her yaşta hamsterimiz mevcuttur. Renk Seçeneğimiz vardır.

Yavru 0-3 aylık ve Olgun gonzales hamsterlar mevcuttur.

Buraya Tıklayarak Bize Whatsapp Üzerinden Ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz