Çin Hamsteri

0
9

ÇİN HAMSTERİ

Kuyruklu olan Çin hamsteri türü ortalama 2-3 yıl hayatta kalır ve 30-45 gram ağırlığına 8-13cm vücut ağırlığına sahip olabilir. Kuyruk boyu ise 2-3 cm uzunluğundadır. Tüy renkleri kısa boyda ve gri, kahve, siyah, kırçıllı renkte olabilmektedir. Sırt bölgesinde omurgasını takip eden kuyruğuna kadar uzanan bir şerit vardır. Bu tür oldukça nadir bulunmaktadır. Yetiştirilmesine pek rastlanmaz.

Kafesinde oldukça fazla sıkılan bu hamster türü kafesten kaçmaya oldukça meyilli bir türdür. Bu tür içerisinde ki bazı hamsterler oldukça çekingendir fakat ilgilenildiği ve doğru eğitim verildiği zaman oldukça iyi bir arkadaş olabilirler. Nadir ısıran bir türdür. Türü gereği oldukça enerjiktir ve sahibi tarafından oldukça fazla zaman geçirilmelidir. Bu hamster türü genel olarak yalnız yaşamalıdır, erken vakitte yanına koyulan birkaç hamster ile iyi anlaşabilir, fakat ilerleyen zamanda savaşmaları söz konusu olabilir.

Çin Hamsteri Bakımı Ve Malzemeleri

Çin Hamster türü oldukça enerjik bir yapıya sahip olduğu için kafes seçiminin büyük olması oldukça iyi olacaktır. İki katlı hamster kafesleri seçilirse daha fazla enerji sarf edeceğinden daha iyi olacaktır. Hamsterler kapalı ve karanlık alanlarda uyumayı sever dolayısı ile kafeste mutlaka yuva gereklidir.

Kafeste bulunması gereken malzemeler şu şekildedir;

Hamster talaşı, hamster suluğu, hamster yemliği, hamster evi, hamster tüneli, hamster çarkı.

Dilerseniz burada yer alan yazımız üzerinden temel hamster eşyalarını öğrenebilirsiniz.

Belirttiğimiz tüm malzemeler hamsterinizin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için gerekli malzemelerdir. Zemin olarak kesilmiş kâğıtta kullanabilirsiniz. Çin hamsteri türü zemini kazmaktan oldukça zevk aldığı için zemin mümkün olduğunca kalın tutulmalıdır. Hamster kafesi bakılacağı ortamda güneşte ve ya soğuk rüzgârlı bir ortamda değil ılık bir ortamda tutulmalıdır. Hamster kafesinde doğal ağaç parçaları bulundurmalısınız, hamsteriniz tahta parçalarını kemirmeli ve dişlerini törpülemelidir aksi halde dişlerinin uzaması çok iyi olmayacaktır. Hamster cinsi yemek artıkları saklamakla ünlüdür. Verdiğiniz sebze ve meyve sayısına dikkat etmelisiniz. Günlük kafes temizliği yaparken köşeleri ve dipleri iyice kontrol etmelisiniz.

Kafese koyduğunuz bir yiyecek 24 saat geçtikten sonra kafesten çıkarılmalıdır. Hamsterınıza yem tercihi yaparken karışık yemlerden seçmelisiniz. Vereceğiniz günlük yem miktarı için aldığımız yem üzerinde yazan talimatlara uymalısınız. Hamster yemi dışında marul, ıspanak, elma ve yonca gibi iyice yıkanmış temiz meyve ve sebzeleri de arada verebilirsiniz. Kafes içerisinde hamsterinizin kolay bir şekilde ulaşabileceği konumda suluk bulundurun. Hamster suyunda içme suyu kullanmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz