British Shorthair ile ilgili British Shorthair İlişkin Bilgiler

0
19

British Shorthair veya British Shorthair kedisi, kedi dünyasında çok güzel bir kedi olarak kabul edilen bir cinstir. Bu kedilerin uzun bacakları ve tıknaz vücutları ile çok şık ve kaslı bir yapıları vardır. Doğal olarak kısa saçları, badem şeklinde kafaları, büyük kulakları, kare kuyrukları ve orta ila uzun bacakları vardır. Bu cinsin 1700’lerin sonlarında İngiltere’nin Warwickshire kentindeki Stone adlı bir köyden geldiği söyleniyor. Britanya ile ilgili stenografi, uzun bacaklı geniş, siyah bir gövdeye, kısa bir “S” kuyruğuna, geniş kulaklara, yuvarlak bir karına ve küçük bir “M” kuyruğuna sahiptir.

British Shorthair kedisine British Blue veya British Short da denir. Britanya ile ilgili stenografi kedisinin kendine özgü renk çeşidi, tek ayırt edici özelliğidir ve renginin geri kalanı uzun tüylü bir İngiliz kedisine benzerdir. En çok tanınan renk varyasyonu, tarçın, kayısı, açık kahverengi ve beyaz varyasyonları da görülmesine rağmen, baskın olarak Britanya ile ilgili stenografi’de bulunan mavi-gri renktir.

Britanya ile ilgili stenografi kedileri genellikle yaşlandıkça yalnız bırakılır. Çocuklara karşı yaşlılardan daha sevecen olma eğilimindedirler. Britanya ile ilgili stenografi kedisi herhangi bir özel bakım yapmaz, ancak ellerinizle iyice ovmaktan hoşlanırlar. Bu kediler, her üç saatte bir beslenmesi gereken genç yavru kediler dışında, normalde günlük yiyecek ve su dozlarını insanlarından alırlar.

British Shorthair kedileri tıknaz ve kaslı bir yapıya sahiptir ve düşük bir aktivite seviyesine sahip olma eğilimindedirler. Yumuşak mavi bir tonu olan büyük, yuvarlak gözleri ve kıvırcık veya grileşen orta koyu saçları vardır. British Shorthair kedileri genellikle sakin ve alçakgönüllüdür, ancak bazen tehdit edildiklerinde savunmaya geçebilirler. Sağlam fiziği ve tıknaz boyutları nedeniyle, bu kediler evlerinde büyük miktarda alana ihtiyaç duyar. Düzgün bir şekilde sosyalleşen ve eğitilen bu kediler, ürkek veya eve gidenler için ideal evcil hayvanlar olur.

Bu kediler çok sevecen olma eğiliminde olsalar da, daha kaliteli ırklardan biri olarak kabul edilmezler. Sağlık sorunları açısından, British Shorthair kedisinin sahip olabileceği yalnızca birkaç sağlık sorunu vardır. İki durum nadirdir, ancak hamile bir dişi kısırlaştırılırsa veya kısırlaştırılırsa ortaya çıkabilir. Ayrıca bu cinsin kedilerinde anal keseler, kıl yumakları ve solunum problemleri rapor edilmiştir. Britanya ile ilgili stenografi kedileri soğuk havaya karşı biraz hassas olabilir, bu nedenle evcil hayvanınızın kış aylarında sık sık sıcak giyindiğinden ve sık sık bakıldığından emin olmak için özen gösterilmelidir.

Britanya ile ilgili stenografi kedisinin birçok olumlu özelliği olmasına rağmen, bazı olumsuz özellikleri de vardır. Bunlar arasında kuyruğun altında toplanıp kedinin ayakta durmasını zorlaştıran kısa bir ceket, az kas gelişimi olan ağır kemikli bir vücut, hızlı uzamayan küçük pençeler, küçük uzun gözler ve kedinin üzerinde yoğun tüy uzaması bulunur yüz ve kulaklar. Bu sorunlar nadir olmakla birlikte, evcil hayvanınıza uygun şekilde bakılmazsa ve uygun şekilde sosyalleştirilmezse ortaya çıkabilir.

 

İlginizi Çekebilir — > Yavru Kedi Bakımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz