Balıklar Nasıl Yumurtlar? , Balıkların Yumurtlama Sayısı

0
16

Balıklar Nasıl Yumurtlar ,Balıklar yumurtlama dönemine girdiğinde bulunduğu ortamın şartlarına daha fazla bağlı kalarak yaşamaya başlar. Kendi ekolojik sistemini kurarken yumurtlama dönemi önemli bir faktörü oluşturur. Çünkü oluşabilecek her türlü biyotik ve abiyotik şartlardan oldukça fazla etkilenmektedirler. Ve bu şartlarda onları olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bazı balıkların yumurtalarını suya rastgele bıraktığı görülse de aksine bazı balıkların da korunaklı ve özenle seçilmiş yerlere yumurtalarını bıraktığı görülmüştür.

 

 Çevre Şartlarından Su Sıcaklığının Yumurtlama Üzerine Etkisi

Bu hayvanlar soğukkanlı, poikilotermik omurgalı canlılardır. Bu nedenle vücut ısıları direkt olarak suyun sıcaklığı ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Bir balığın suya yumurtasını bırakması için uygun bir sıcaklığa ihtiyacı vardır. Çünkü oluşacak balık embriyosunun yaşamını devam ettirmesi bir çevre şartı olan su sıcaklığı ile doğrudan bağlantılıdır. Ve bu durum bir balık gibi diğer tüm omurgalı hayvanlar adına stresli ve ölümcül bir durumdur. Bunun nedeni de vücudun çalışmasını, metabolizmasını direkt olarak etkileyen su sıcaklığıdır. Bu sıcaklık ise 6 ile 30 derece arasında balık çeşitleri arasında değişmektedir. Daha yüksek sıcaklıklarda ise çözünmüş oksijen oranı azalacağından yumurtanın yaşama tutunma şansı daha az olacaktır.

 

 Çevre Şartlarından Oksijen Oranının Yumurtlama Üzerine Etkisi

 

Bir diğer önemli faktör ise oksijenin seviyesi ve doygunluk oranıdır. Oksijen seviyesinin suda düşük oranda ve yoğunlukta bulunması bu hayvanlar için olumsuz bir yaşam ortamı oluşturmaktadır. Suyun içerisinde çözünmüş oksijen miktarı arttıkça metabolizmaya yeni alınan ve oldukça sağlıklı olan bu oksijen balıkların yaşam kalitesini ve süresini doğrudan etkilemektedir. Bu da doğrudan balıkların üremesini, yumurtlamasını ardından suya yumurta bırakma aşamasını etkilemektedir. Bunun için balıklar, suda çözünmüş olan oksijen miktarının en yüksek olduğu dönemlerde yumurtlamaya çalışırlar. Özellikle Salmonidae familyasına ait olan somon balıkları yumurta bırakma döngüsünün dışında normal hayat şartlarında bile oksijence zengin akarsuları tercih etmektedirler. Oksijen belli bir seviyenin altına düştüğünde ise yumurtlayamaz hale gelir ardından yaşamları sona ermektedirler. Ortalama olarak balıkların sağlıklı bir yumurtlama işlemini gerçekleştirebilmeleri için suda ki oksijen yoğunluğunun 5 ppm’in altında düşmemesi gerekmektedir. Balıklar Nasıl Yumurtlar sorusuna cevabımı bi nebze gidermiştir sanırım .

 Balıkların Yumurtlama Sayısı

Balıkların yumurtlama sayısı, Balıklar üreme olgunluğuna eriştiğinde yumurtlamak için uygun koşullara sahip yaşam alanını seçerek oldukça fazla sayıda yumurta bırakabilirler. Bu sayı balık cinslerinin hepsinde farklılık gösterse de örnek olarak alabalıklarda 1500 yumurta bırakımı gerçekleşirken sazan balıklarında bu sayı 20.000 adeti bulabilir. Popülasyonlar ve türler arasında yumurta verimi karşılaştırılırken en çok dikkat edilen konu olarak ele alınır. Türler arasında yumurta sayısı belli oranda veriler halinde verilse de balığın nasıl beslendiği, çevre şartları, balığın uzunluğu, ağırlığı ve yaşı ile ilişkilendirilir. Ve bunlara bağlı kalarak bir türün bıraktığı yumurta sayısı sürekli değişebilmektedir.

 Balıkların Yumurtlama Yerleri

Balıklar yumurtalarını için en uygun yerleri bulurlar. Bunun için ise yumurtalarını taşların, çakılların arasına, bitkilerin üzerine, kaya aralarına ya da direk su içerisine bırakmaktadırlar.

Çevre şartları uygun ise ve gerekli koşullar sağlanıyorsa yumurtalar gelişimlerini sürdürüp yaşayabilmektedirler.

Balıklar Nasıl Yumurtlar sorusuna cevaplarımızı almışızdır umarım 🙂 daha çok balık makalesi için lütfen tıklayınız

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz