Avrupa Hamsteri

0
14

Avrupa Hamsteri

Avrupa hamsteri, ortalama olarak 30cmlik bir boy ile en büyük hamster cinsidir. Renk farklılığından dolayı da diğer tüm hamster cinslerinin yanında kolaylıkla fark edilebilirler. Avrupa hamsterlarının sırt rengi kahverengi, karın bölgesi siyah ve yan bölgeleri beyazdır.

Doğu Avrupa ve Batı Asya da görülmektedir. Avrupa hamsterları çoğunlukla toprağın altında yaşamaktadır. Tarım alanlarına zarar vermeleri sayesinde büyük bir unvana sahiptirler. Herhangi bir tehdit durumunu hissettikleri zaman saldırıya geçerler. Yaz dönemlerinde besin toplar ve kışın yuvasına çekilir. Fakat kış uykusuna yatmazlar. Her bahar döneminde taze besinler bulabilmek için yuvalarını farklı bir yere taşırlar.

Avrupa hamsterleri, ortalama olarak 2 ile 2,5 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Yıllık olarak 4 veya 5 defa doğum yaparlar ve her bir doğumda 5 ile 12 arasında yavru doğururlar.

Avrupa Hamsteri Nasıl Beslenir?

Avrupa hamsterleri, ticari pelet ile beslenebilir. Ayrıca sert yiyecekler tam da onlara göredir. Havuç, elma, kuru üzüm, arpa, çekirdek, mısır, salata ve benzeri gıdalar da verilebilir.

Avrupa Hamster Bakımı

Eğer ki Avrupa hamsterine evde bakacaksanız, onun için geniş bir alan yapmanız gerekmektedir. Yaşayacağı ortamın çok fazla sıcak veya çok fazla soğuk olmaması gereklidir. Avrupa hamsterları gündüz vakitlerini uyuyarak, gece vakitlerini ise aktif olarak yaşarlar. Hareketli olan bu minik dostlarımıza bolca oyuncak almanız gerekmektedir. Yuvası içerisinde, suluk ve yemek kabı mutlaka yer almalıdır.

Burada yer alan yazımız üzerinden, hamster oyuncakları ile ilgili yazımıza göz atmanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz